Boş, nadasa bırakılan ya da atıl durumdaki arazilerin tarımsal üretime kazandırılması hedefiyle hayata geçirilen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) Projesi çerçevesinde Aydın’ın Buharkent ilçesinde dikimi yapılan incir ve kestane fidanları yerinde incelendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesinde ülke genelinde uygulanan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) Projesi ile boş, nadasa bırakılan ya da atıl durumdaki araziler, tarımsal üretime kazandırılıyor. Bu çerçevede Aydın genelinde de uygulanan proje, başarılı bir şekilde sürdürülürken, Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde arazilerin kontrolleri de yapılıyor. Aydın’da da uygulanan proje çerçevesinde Buharkent ilçesinde dikimi yapılan incir ve kestane fidanları yerinde incelendi.

Konu ile ilgili Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında yüzde 75 devlet hibeli yüzde 25 çiftçi katkılı olarak dağıtımı yapılan incir ve kestane fidanları toprakla buluştu. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen 2024 yılı Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi, Aydın’ın 17 ilçesinde başarıyla uygulanıyor. Projenin Buharkent ayağında yapılan çalışmalarla ilgili olarak Müdür Yardımcısı Ali Rüstem Şanlı, Şube Müdürü Adem Kaplan ve Buharkent İlçe Müdürü İbrahim Selli üreticilerimizi yerinde ziyaret ederek, fidan dikili arazilerde incelemelerde bulundu" ifadeleri yer aldı.