Emeklilerin Hayal Kırıklığı

Emeklilerin Hayal Kırıklığı

Emeklilere Yolculukta Yüzde 20 İndirim: Resmi Gazete'nin Kararı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2024'ü "emekliler yılı" ilan etmesiyle birlikte bir dizi yeni karar yürürlüğe konuldu. Bu kararlardan biri de emeklilere şehirler arası yolculuklarda yüzde 20 indirim sağlanmasıydı.

Kararın Yürürlüğe Girmesi ve Firmaların Tutumu

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait sosyal tesislerde yüzde 15 indirim uygulanması kararının ardından, şehirlerarası otobüs taşımacılığı yapan firmaların emeklilere yüzde 20 indirim yapması gerektiği Resmi Gazete'de 31 Mayıs'ta yayımlandı. Ancak işleyiş, beklenen gibi olmadı.

Firmaların İndirim Konusundaki Tavrı

Resmi Gazete'de yayımlanan karara rağmen, firmalar emeklilere indirim yapmama eğiliminde. Bazı firmalar, indirim uygulamasının henüz başlamadığını iddia ederken, diğerleri ise böyle bir indirimin olmadığını iddia etti.

Emeklilerin Deneyimleri

Bir emekli, Giresun'a gitmek istediğinde indirimli bilet almak istedi ancak görevli, "Öyle bir şey yok. Tırı vırı onlar." diyerek indirimli bilet vermedi. Emekli, haklarının olduğunu ancak kabul edilmediğini belirtti.

Kuyumcular Dikkat! Kesme Altın Alımı Durduruldu! Kuyumcular Dikkat! Kesme Altın Alımı Durduruldu!

Zamların Etkisi ve Beklentiler

Bayram döneminde otobüs firmalarının zam yapmasıyla birlikte en uzak mesafe için biletlere 2 bin liraya kadar çıkıldı. Eğer indirim uygulanmış olsaydı, 2 bin liralık bir bileti indirimli almak isteyen emekli 400 lira kazanacaktı. Ancak bu, şu an için bir hayal gibi görünüyor.

Firma Bahaneleri ve Sonuçlar

Firmaların verdiği yanıtlar şaşırtıcı düzeyde. Bir firma çalışanı, "Öyle bir indirim yok. Sadece fısıltı dolandırıyorlar." derken, diğeri ise, "Henüz başlamadı, şu an geçerli değil." dedi. Bu durumda emeklilerin şikayet etmeleri gerekiyor. Bir firma, 5'ten fazla şikayet alırsa cezalandırılacak.

Sonuç ve Beklenti

Emekliler için şehirler arası yolculuklarda yüzde 20 indirim kararı Resmi Gazete'de yayımlansa da, uygulamada firma tutumları hayal kırıklığı yaratıyor. Emeklilerin haklarını savunmaları ve şikayet etmeleri önemli. Güncel gelişmeleri takip ederek emeklilerin haklarının korunması gerekiyor.

Editör: Arda KERSU