HaberlerTatiliniz kabusa dönüşmesin! Havuz sistitine dikkat!

Tatiliniz kabusa dönüşmesin! Havuz sistitine dikkat!

Medicana Samsun Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. Ahmet Gençbay, sağlık için gerekli şartlara sahip olmayan havuzlar yoluyla bulaşabilen ve en sık görülen enfeksiyonlardan biri olan 'havuz sistiti' hakkında uyarılarda bulundu

Tatiliniz kabusa dönüşmesin! Havuz sistitine dikkat!

Sıcakların bastırmasıyla vatandaşlar imkanları dahilinde deniz ve havuzlara gitmeye başladı. Medicana Samsun Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Ahmet Gençbay, tatilin kabusa dönüşmemesi için vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

GENÇ KADINLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Gençbay, havuz enfeksiyonları arasında en sık rastlanan şikayet olan havuz sistiti hakkında bilgi vererek, "Sistit, mesanenin (idrar kesesi) iltihaplanmasıdır. Anatomik olarak erkeklerden farklı olmalarından dolayı kadınlarda daha sık görülen sistit, ihmal edildiği takdirde kronikleşebilir ve üriner sistemde (mesane ve böbreklerde) kalıcı hasara neden olabiliyor. Bakteriyel sistitler genellikle 20-40 yaşları arasındaki genç kadınlarda daha sık görülür. Her 5 kadından biri yaşamının herhangi bir döneminde en az bir kez sistit geçirmektedir. Kadınlarda sistitin daha fazla görülmesinin en sık sebebi üretranın daha kısa olmasıdır. Sistitin en sık görülen etkeni, vakalarının yüzde 85’inden sorumlu olan koli basilidir. Normalde bu bakteriler kalın barsakta bol miktarda bulunurlar. Bazı risk faktörlerinin varlığında bu bakteriler mesaneye ulaşarak sistite neden olurlar. Kötü genital temizlik, idrar akımının engellendiği durumlar, nörolojik olarak mesanenin boşalamaması, şeker hastalığı, hamilelik, yaşlılık, düzensiz cinsel ilişki (sistit yeni evlilerde daha sık görülür ki, buna ‘balayı sistiti’ denir), menopoz dönemi, erkeklerde prostat ve üretra hastalıkları sistite neden olur" ifadelerini kullandı.

ÇOK SAYIDA BELİRTİSİ VAR

Sistitin belirtileri hakkında bilgiler veren Gençbay, dizüri (idrar yaparken yanma, sızı, ağrı), pollaküri (sık idrara çıkma) ve az idrar yapma, acil idrar yapma hissi, tam boşalamama hissi, kötü kokulu ve bulanık idrar, disparoni (cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması), kasıklarda ve göbek altında ağrı ve hematüri (idrarda kan olması) sistititin belirtilerindendir" dedi. Sistitin tanısında en önemli bulgunun anamnezi olduğunu ifade eden Gençbay, "Hastaların çoğunda yukarıda bahsedilen şikayetlerden birçoğu vardır. Bu şikayetlerle gelen bir hastaya ilk yapılacak tetkik, idrarın mikroskobik incelenmesidir. Sistitli bir hastanın idrarında alyuvarlar, akyuvarlar ve bakteriler görülmelidir. Enfeksiyona neden olan bakteriyi tanımlayabilmek için de idrar kültürü gerekebilir. Sistite sebep olan birincil bir hastalık düşünülüyorsa hastaya üriner ultrason, İVP (ilaçlı böbrek filmi) ve sistiskopi (ışıklı bir aletle mesaneye bakma işlemi) de yapılabilir. Sistit ve altta yatan neden tedavi edilmezse, kronikleşebilir ve hastayı zayıf ve bitkin bırakabilir" şeklinde konuştu.

KALABALIK VE KİRLİ HAVUZLARA GİRMEYİN

Bakteriyel bir hastalık olması nedeniyle sistitin tedavisinde antibiyotik kullanılması gerektiğini vurgulayan Gençbay, "Kültür sonuçları çıkana kadar tedaviye gram negatif basillere etkili ilaçlarla başlanmalıdır. Daha sonra tedavi kültüre göre düzenlenmelidir" diye konuştu. Gençbay, sistitten korunmak için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: "Günlük su alımı en az 2 litre olmalıdır. Su bakterilerin mesaneye tutunmasını engeller ve dışarı atılmasını sağlar. Kahve, koyu çay, alkol gibi içecekler ve acılı baharatlı yiyecekler en aza indirilmelidir. Bunların mesane üzerine uyarıcı etkileri vardır. Mümkün olabildiği kadar sık idrara çıkılmalıdır. İdrarı tutmak mesanedeki bakterilerin mesane duvarına yapışmasını ve enfeksiyon oluşmasını kolaylaştırır. Tuvaletten sonraki temizlik doğru olmalıdır. Temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Böylece bakterileri idrar kanalına doğru taşımamış olursunuz. Sadece kağıtla silinmek yeterli değildir. Anal bölge mutlaka bol suyla yıkanmalıdır. Ancak aşırı hijyen takıntısı normal vajinal florayı bozabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Vajinal deodorant, parfümlü sabun, pudra kullanımı idrar kanalını tahriş edebileceğinden dolayı bu tür ürünler kullanılmamalıdır. İç çamaşır tercihi doğru yapılmalıdır. Sıkı, dar pantolonlar ve naylonlu iç çamaşırları giymeyin. Bahsedilen giysiler genital bölgenin nemlilik oranını artırarak bakterilerin üremesini kolaylaştırır. Pamuklu iç çamaşırlar tercih edilmeli ve her gün değiştirilmelidir. Cinsel ilişkiden sonraki erken dönemde idrara çıkılmalıdır. Bu durum bakterilerin yayılmasını önlemektedir. Menopoz sonrası dönemde östrojen kremleri kullanılmalıdır. Özellikle yaz aylarında havuz sistitine dikkat edilmelidir. Kalabalık ve kirli havuzlara girmekten kaçınılmalıdır"

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da trafik kazası: aynı aileden 4 kişi yaralandı

1 Samsun'da trafik kazası: aynı aileden 4 kişi yaralandı

Samsun'da kamyon tıra arkadan çarptı: 2 yaralı

2 Samsun'da kamyon tıra arkadan çarptı: 2 yaralı

Ordu'daki gökdelenlerin yıkımı 12 gündür sürüyor

3 Ordu'daki gökdelenlerin yıkımı 12 gündür sürüyor

Motosikletli kurye yolda bulduğu içi para dolu cüzdanı polise teslim etti

4 Motosikletli kurye yolda bulduğu içi para dolu cüzdanı polise teslim etti

Otomobil ile kamyonet kafa kafaya çarpıştı: 1 ölü 3 yaralı

5 Otomobil ile kamyonet kafa kafaya çarpıştı: 1 ölü 3 yaralı

Otomobil polis otosuna çarptı: 2'si polis 3 yaralı

6 Otomobil polis otosuna çarptı: 2'si polis 3 yaralı

MHP Aydın İl Başkanı Alıcık'tan Karacasu ziyareti

7 MHP Aydın İl Başkanı Alıcık'tan Karacasu ziyareti

Aksaray'da minibüs tıra arkadan çarptı: 12 yaralı

8 Aksaray'da minibüs tıra arkadan çarptı: 12 yaralı

Otomobilin çarptığı ticari taksi, elektrik direğine çarparak durabildi

9 Otomobilin çarptığı ticari taksi, elektrik direğine çarparak durabildi

Beyoğlu'nda silahlı kavgada 1'i ağır 2 kişi yaralandı

10 Beyoğlu'nda silahlı kavgada 1'i ağır 2 kişi yaralandı


SIRADAKİ HABER