HaberlerSamsun haberSamsun'da biyokütle enerji santraline çevre mühendisleri de tepkili!

Samsun'da biyokütle enerji santraline çevre mühendisleri de tepkili!

Samsun'da biyokütle enerji santraline çevre mühendisleri de tepkili! - Samsun haber

Biyokütle enerji santraline karşı olmadıklarını ama yerinin yanlış olduğunu ifade eden Çevre Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Özcan Çoluk, 'Biyokütle enerji santralinin Çarşamba Ovası için doğru bir tercih olmadığını düşünüyoruz. Ovamızda toprak, ürün, su, tarım olsun ama santraller olmasın' dedi

Samsun'un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi'nde yapımına başlanan biyokütle enerji santrali hakkında Çevre Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Özcan Çoluk tarafından oda binasında basın açıklaması düzenlendi. Başkan Çoluk, yenilenebilir enerji kaynaklarına karşı olmadıklarını ama yerinin seçiminin yanlış olduğunu ifade etti.

Samsun'da biyokütle enerji santraline çevre mühendisleri de tepkili!

DOĞAL DENGEYİ OLUMSUZ ETKİLER

 

Biyokütle enerji santralinin işletilmesi sırasında günde 5 bin 625 metreküp su ihtiyacı olduğunu ifade eden Başkan Çoluk, “İşletme sırasında eksilen su miktarının tamamlanması için yer altı suyunun kullanacağı belirtilmiştir. Su kaynaklarının azaldığı, su azlığı seviyelerinde bulunduğumuz raporlarda belirtilirken, böyle bir tesisin yer altı suyu kaynaklarında azalmaya yol açacağı açıktır. Ayrıca sistemde dolaştıktan sonra verilecek suyun ısı ve yapı bakımından doğal dengeyi olumsuz etkilemesi çok kuvvetli bir ihtimaldir. Oluşabilecek faaliyetlerden içme ve sulama suyu ihtiyacının karşılandığı kaynaklarda bir kirlenme ya da azalma olursa telafisi nasıl yapılacaktır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, enerjinin doğru yöntem ve uygun yer seçimleri yapılarak üretilmesi karşı çıktığımız bir konu değildir. Bizler için bu projedeki en önemli konu, aktif tarım yapılan ve ilimizin gözbebeği iki ovasından biri olan Çarşamba Ovası’nda bu tesisin yer almasıdır. Bizim için hayati öneme sahip olan şey doğal kaynağın korunmasıdır. Topraktır, havadır, sudur. Beslenmenin temeli olan tarımın korunmasıdır. Yenilenebilir enerjiyi elbette kullanalım. Ancak doğru yer seçimiyle olmalıdır. Bu yüzden biyokütle enerji santralinin Çarşamba Ovası için doğru bir tercih olmadığını düşünüyoruz. Ovamızda toprak, ürün, su, tarım olsun ama santraller olmasın” diye konuştu.

Erdinç YILDIZ