HaberlerMedicana haberMyomları Ciddiye Alın

Myomları Ciddiye Alın - Medicana haber

Medicana Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden Op. Dr. Lale Çetin Yılmaz, myomların tüm kadınların yüzde 25-50'sinde bulunduğunu ve mutlaka ciddiye alınması gerektiğini söyledi

Myomları Ciddiye Alın

Myomlar rahimde gelişen iyi huylu urlardır. Tüm kadınların %25-50 sinde bulunur. Myomları olan pek çok kadın bundan haberdar değildir, çünkü bazen belirti ve sorun oluşturmazlar. Ancak bazı kadınlarda myomlar büyüklük, sayı  ve yerleşimlerinden dolayı sorun yaratabilir.

Medicana Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden Op. Dr. Lale Çetin Yılmaz Myom, çeşitleri ,tanı ve tedavisi  konusunda bilgi verdi:

  Myom ne sıklıkta  görülür?

Her dört kadından birinde görülür. Menopoz sonrası küçülür.40 yaşın üzerindeki kadınların % 40' ında myom vardır.

  Myomun oluşma nedeni  nedir?

Kesin olarak bilinmemekle birlikte kadınlık hormonu östrojen myomların büyümesine yol açar. Bu yüzden gebelikte östrojen arttığı için myom büyür, menopozda azaldığı için myom  küçülür. Myomda genetik yatkınlık da mevcuttur, özellikle anne tarafındaki kadınlarda myom olanlarda risk fazladır.

  Myomun belirtileri nelerdir?

Bazı myomlar belirti vermez. Belirti verenlerde ise adette daha fazla kanama,daha uzun veya daha sık adet dönemleri, adet sancısı, adet dışı vajinal kanama, kansızlık, karın ve belde ağrı, sık idrara çıkma, kabızlık görülebilir.

  Myomun çeşitleri  nelerdir?

Rahim dış tabakasında, orta tabakasında, iç tabakasında yerleşimine göre çeşitleri vardır. Ayrıca rahim dışına doğru büyüyen saplı myomlar da mevcuttur

  Myomların neden olduğu başka problemler var mıdır?

Myomu olan kadınlarda %40 ihtimalle düşük gelişir. Ayrıca myomlar yerleşim yerine göre kısırlık sebebi olabilir.

  Myom tanısı nasıl konulur?

Kadın doğum uzmanı tarafından yapılan jinekolojik muayene sırasında tespit edilebilir. Ayrıca ultrason ,magnetik rezonans(MR),histeroskopi, hsg, laparoskopi ile de saptanabilir.

 

 

  Myomun tedavisi nasıldır?

Belitilere yol açmayan,küçük olan veya menopoza yaklaşan bir kadında görülen myomlar takip edilir.Yakınmalara yol açan myomlar ise cerrahi olarak tedavi edilir. Myomlarda maalesef ilaç tedavisi yoktur.

  Myom tedavisinde cerrahi yöntemler nelerdir?

1-Myomektomi: Rahmi  yerinde bırakarak sadece myomun çıkartılmasıdır. Kadın rahmini muhafaza ettiği için kadının çocuk sahibi olabilme şansı vardır. Myomektomi sonrası gebe kalan hasta sezaryenle doğurtulur.

2-Histerektomi: Rahmin çıkarılmasıdır. Yumurtalıklar çıkarılabilir veya çıkarılmayabilir. Bu işlem için rahim karındaki bir keşiden veya vajinadan çıkarılabilir. Çoğunlukla genel anestezi tercih edilir. Histerektomi yapıldıktan sonra bir kadın çocuk sahibi olamaz.

3-Uterin arter embolizasyonu: Bu yöntemle rahme giden kan damarları tıkanır.Bu iş için özel olarak eğitilmiş radyolog tarafından yapılır. Bu yöntem her tür myoma  uygulanmaz, buna bir kadın doğum uzmanının karar vermesi gerekir.

  Myomların gebelikte seyri nasıldır?

Gebelikte muhtemelen problem yaratmaz. Gebelik sırasında myom boyutlarında artma olabilir. Bu nedenle gebede ağrı, baskı hissi yaratabilir. Gebelikte düşük, erken doğum, bebeğin ters pozisyonda gelmesine neden olabilir. Nadiren rahim ağzını kapatıp bebeğin doğum kanalından geçişine engel olabilir.Bu durumda sezaryen doğum gerekir. Sıklıkla myomların gebelikte tedavi edilmeleri gerekmez.

  Myomlar kansere dönüşür mü?

Kansere dönüşme olasılığı binde iki gibi çok düşük bir ihtimaldir. Hızlı büyümesi durumunda mutlaka kansere dönüşme riski açısından değerlendirilmelidir.

Myomlarınız varsa ya da geçmişte olduysa düzenli doktor kontrolünü ihmal etmeyiniz.

İLGİLİ HABERLER

Vicdansızlığa soruşturmaVicdansızlığa soruşturmaSamsun'da 1099 kişiye 872 bin 960 TL korona cezasıSamsun'da 1099 kişiye 872 bin 960 TL korona cezasıSamsun'da Yeşilay'dan ücretsiz danışmanlık desteğiSamsun'da Yeşilay'dan ücretsiz danışmanlık desteğiKalpte Ritim Bozukluğu İnme Riskini 5 Kat ArtırıyorKalpte Ritim Bozukluğu İnme Riskini 5 Kat ArtırıyorMevsim Geçişlerinde Hastalıklara DikkatMevsim Geçişlerinde Hastalıklara Dikkat

SIRADAKİ HABER