HaberlerMedicana haberErken Menopoz Hastalıkların Habercisi mi?

Erken Menopoz Hastalıkların Habercisi mi? - Medicana haber

Medicana Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sevinç Bilgin, 'Erken menopoz ve erken over yetmezliği başka bazı endokrin sistem yâda oto immun hastalıkların habercisi olabilir' dedi

Erken Menopoz Hastalıkların Habercisi mi?

Her kadının doğal bir süreç olarak yaşadığı menopoz beklendiği dönemin tersine daha erken geldiğinde bazı hastalıkların habercisi olabiliyor. Kadınlar, bu dönem dikkatli takip edilmediğinde ise önemli sağlık sorunları gözden kaçabiliyor. Bunun yanında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise erken menopoz ile erken over yetmezliği belirtilerinin benzer olduğu fakat farklı durumlar olduğunun ayrımına varmak gerekiyor. Menopoz kesin tanıdır geri dönüşü olmazken yetmezlik kesin değildir geri dönüş ve gebelik söz konusu olabilir. Erken menopoz ve erken over yetmezliği başka bazı endokrin sistem yâda oto immun hastalıkların habercisi olabilir. Medicana Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sevinç Bilgin menopoz hakkında önemli bilgiler verdi.

Menopoz, yaş almanın doğal sonucu olarak, yumurtalıkların yumurta ve kadınlık hormonları olan östrojen-progesteron üretimini durdurması sonucu adet kanamalarının kesilmesi ile kendini belli eden bir dönemdir. Irk ve genetik yapıya bağlı olarak değişen menopoz yaşı, Türk kadınında ortalama 45-55 yaşları aralığındadır. Kadınların yaklaşık %88 i 45-55,%10u 40-45 yaş arası doğal menopoza girer.

 ERKEN MENOPOZ VE ERKEN OVER YETMEZLİĞİ NEDİR?
Erken menopoz, 40 yaş altında yumurtalıklardaki yumurta hücrelerinin (follikül ) tükenmesi sonucu, yumurta üretimi ve hormon üretiminin durmasıdır. Erken over yetmezliği ise adet düzensizliği, over rezervinin(yumurta-follikül sayısının ) azalması ve kısırlık la kendini gösteren bir tablodur. Menopozdan farkı çok nadirde olsa geri dönebilen, % 5-10 arası olasılıkta kendiliğinden gebelik olabilen bir tablodur.

 YAŞAM BİÇİMİ ERKEN MENOPOZU ETKİLİYOR

Kız çocuklarındaki yumurta üretimi daha anne karnında başlar milyonlarca üretilir, ancak belli bir süreden sonra(anne karnında 6.ay ) üretim durup giderek sayı azalmaya başlar. Doğduğunda 2 milyon olan yumurta hücresi ergenlik döneminde yaklaşık 400 bin tanedir. Her ay yumurta büyütüp atılması dışında yüzlerce yumurta hücresi de kendiliğinden harap olup yıkım sonucu kaybolur. Irk, genetik alt yapı(aile menopoz yaşı ), beslenme, yaşam biçimi, sigara ve stres gibi faktörler menopoz yaşını belirler. Kadındaki yumurta hücrelerini (follikül ) hızla tüketen çeşitli sebepler erken over yetmezliğine ve erken menopoza gidişe yol açar.

 ERKEN OVER YETMEZLİĞİ-ERKEN MENAPOZ NEDEN NASIL OLUR.
Erken over yetmezliği ve erken menopoz 2 şekilde olur. Bunlar;
- Yumurta hücresinin(follikül ) tükenmesi (doğuştan rezervin az olması veya sonradan hücre yıkımı ile) genetik yapıdan etkilenir. Ailede anne, abla teyze gibi yakınlarda erken menopozun olması bir risk faktörüdür.
- Yumurta hücresi fonksiyonunu yapamaması(hormona cevapsız hücreler).

"Hücre yıkımı ya da cevapsızlığının sebepleri çoğunlukla bilinmemekle birlikte en çok eşlik eden durumlar şunlardır;" dedi ve şu şekilde sıraladı.
- Oto immun hastalıklar: Bilinmeyen bir sebeple vücudun bağışıklık sistemindeki bozulma sonucu, vücut kendi hücrelerini yabancı gibi kabul eder ve onlara karşı ürettiği antikorlar (oto-kendine antikor) ile kendi hücrelerini tahrip ederek hızla tükenmelerine yıkılmalarına yol açar. Bu oto immun (kendi kendini yok etme ) reaksiyon, overdeki hücreleri tahrip etmeye yönelik olursa erken over yetmezliği ve erken menopoz olurken vücudun başka endokrin organ ve başka dokularına karşıda olabilir. Tiroid te hashimato, böbrek üstü bezinde adisson hastalığı, pankreas diyabet, miyastenia gravis, ciltte vitiligo , paratiroid bezi gibi bir çok başka hastalıkta olabilir. O yüzden erken menopoz bazı başka önemli hastalıkların ön habercisi olabilir.
- Genetik kusurlar-kromozom bozuklukları: En çok frajil x sendromu(zeka geriliği ve otizm eşlik eder). Özellikle 30 yaş altında ki hastalarda kromozom ve genetik anormallikler daha çok görülür.
- Over hasarı: Radyasyona maruz kalma yada kemoterapi görme sonucu yumurta hücre yıkımına ve kaybına bağlı olabildiği gibi, çikolata kisti yada endometriom gibi sebeplerle yapılan ameliyatlar sonrası da yumurta hücresi ve over rezervi azalır.

 ERKEN MENOPOZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Adet düzenliği( oligo amenore), 3-4 ay adet görmeme
- Ateş basması,
- Terleme,
- Uykusuzluk,
- Cinsel istekte azalma,
- Vajinal kuruluk
- Kısırlık..

 ERKEN MENOPOZ YADA ERKEN OVER YETMEZLİĞİNİN SONUÇLARI NELERDİR?

- En önemli ve tahripkâr etkisi kısırlıktır. Yumurta üretiminin ve yumurtalık fonksiyonunun bittiği durumda gebe olma şansı kalmayabilir. Ancak adet aralarının açıldığı ve over rezervinin (follikül sayısının) azaldığı ara bir dönem vardır ki bu dönem yakalanabilirse, hastayı tüp bebeğe yönlendirme çocuk sahibi olmaları açısından bir fırsat olabilir. Ancak çoğu zaman bu ara dönem kaçırılır, ya da yumurta tükenişi hızla menopoza götürebilir.
- Kardiyovasküler hastalıklar: Erken menopoz ve östrojenin koruyucu, destekleyici etkisinin ortadan kalkması ile uzun vadede kalp ve damar hastalıkları riski artar.
- Östrojen hormonu eksikliğine bağlı kemik yoğunluğunda azalma ve ileri yaşlarda kemik kırılganlığının artması ve kolay kemik kırıkları için risk oluşur.

 ERKEN MENOPOZ VE ERKEN OVER YETMEZLİĞİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?
Erken menopoz ya da prematür over yetmezliğinin tedavisi ya da önlenmesi söz konusu değildir. Over rezervinin azaldığı dönem yakalanabilirse, özellikle çocuk sahibi olmak isteyenlere tüp bebek tedavisi için bir şans tanımak için bilgilendirmek ve yönlendirmek gerekir.

 ERKEN MENOPOZUN TEDAVİSİ

Erken menopozun tedavisi eksilen hormonları yerine koyma şeklindedir. Östrojen progesteron kombinasyonu olan ilaçlar, kullanılmasını engelleyecek bir hastalık olmadığı sürece doğal menopoz yaşı olan 50 yaşa kadar devam ettirilebilir. Bu yerine koyma tedavisi boyunca hastalar, başka bazı hastalıkların kontrolü için mutlaka yakın takip altına alınmalıdır.

İLGİLİ HABERLER

Samsun Valisi Zülkif Dağlı: 5 ilçeye 30 milyon TL'lik sağlık yatırımıSamsun Valisi Zülkif Dağlı: 5 ilçeye 30 milyon TL'lik sağlık yatırımıSamsun'da Korona'ya karşı mobil uyarıcı hizmetteSamsun'da Korona'ya karşı mobil uyarıcı hizmetteKorona'dan 73 kişi öldü, 1665 yeni hastaKorona'dan 73 kişi öldü, 1665 yeni hastaİçişleri Bakanı Soylu, kimlik kartı ile ehliyetin birleştirilmesine ilişkin, "Biİçişleri Bakanı Soylu, kimlik kartı ile ehliyetin birleştirilmesine ilişkin, "BiBaşkan Böcek Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi Başkan Böcek Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi

SIRADAKİ HABER