Iğdır İl Özel İdaresi tarafından başlatılan “Köylerimiz Güzelleşiyor” proje çerçevesinde vatandaşların yaşam standartları üst düzeyde tutulması ve köylerin daha yaşanabilir hale getirilmesi için genel çevre temizliği ve güzelleştirme çalışmaları devam ediyor.

Iğdır Üniversitesi’nde "Zengezur Ulaştırma Koridorunun Bölgesel ve Küresel Etkileri” paneli Iğdır Üniversitesi’nde "Zengezur Ulaştırma Koridorunun Bölgesel ve Küresel Etkileri” paneli

Köylerin güzelleştirilmesi amacıyla başlatılan proje çerçevesinde köydeki cadde ve sokakların temizliği yapılarak köy meydanlarındaki moloz yığınları İl Özel İdaresinin İş makineleriyle kaldırılıyor. Talepler doğrultusunda köylerde görüntü kirliliği oluşturan ayrıca can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eden metruk binalar da yıkılıyor. Köy meydanlarında boya ve badana yapılarak çöp konteynerleri konuluyor. İl Özel İdaresi tarafından köylere konulan yolcu bekleme duraklarının bakım ve onarımları yapılarak köy konakları ve aş evleri önünde bulunan bayrakları yenileniyor. Köy yollarında zamanla yıpranmış, deforme olmuş ve tahribata uğramış kısımların bakım ve onarım çalışmaları yapılıyor. Ayrıca projenin devamı olarak ilerleyen zamanlarda, okul ve sağlık ocağı gibi kullanılmayan binaların restore edilerek, kütüphane ve köy evi gibi ortak kullanım alanlarına dönüştürülmesi, köy meydanlarına oturma bankı konulması ile birlikte köy meydanlarında bulunan çeşmelerin restore edilmesi planlanıyor.

Kaynak: iha