Mobil Sağlık Ekipleri ile hastaların ayağına gittiklerini belirten İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, “2 araç, bir doktor ve 5 sağlık personelinde oluşan ekiplerimiz ile en ücra köylerimize sağlık hizmeti götürüyoruz” dedi.

Elazığ İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, şehir genelinde süren Mobil Sağlık Taraması hizmeti hakkında bilgi verdi. Polat, 2020’de Elazığ merkezli meydana gelen deprem ve hemen akabinde tüm dünyayı etkisi altına alana pandemi ile mücadeleye rağmen köylere yönelik Mobil Sağlık Taraması hizmetlerinin devam ettiğini söyledi.

Mobil Sağlık Ekipleri ile hastaların ayağına gittiklerini dile getiren Prof. Dr. Cahit Polat, “2 araç, bir doktor ve 5 sağlık personelinde oluşan ekiplerimiz ile en ücra köylerimize sağlık hizmeti götürüyoruz. Yaşanan depremler ve pandemi sürecinde bile kırsaldaki tüm hastalarımızın taleplerine cevap verdik ve müdahalede bulunduk. Talep ve ihbarların dışında rutin sağlık taramalarımız devam etmektedir. Eylül ayı itibarı ile Müdürlüğümüz, Merkez Toplum Sağlığı Merkezi organizasyonunda 135 köye yönelik sağlık taraması tamamlanmıştır. Mobil ekiplerimiz şimdiye kadar yaklaşık 6 bin 500 kilometre yol kat ederek, 6 bin 661 vatandaşımıza ihtiyaçlarına göre kişisel danışmanlık, yatalak veya tedavisi devam eden bin 812 hastaya tansiyon ölçümü, 148 kan şekeri ölçümü, 663 pansuman ve 671 hasta vatandaşımıza da yerinde enjeksiyon hizmeti verilmiştir. Halk arasında gezici ekip olarak bilinen arkadaşlarımızla muayene, aşılama, gebe, bebek ve çocuk takibi, 15-49 yaş kadın takibi, ve aile planlaması gibi hizmetler veriyoruz. Amacımız devletimizin verdiği imkanlarla vatandaşlarımıza yerinde sağlık hizmeti vermek ve elimizden geldiğince tedavilerini yerinde sağlamaktır” diye konuştu.

"11 bin kadına eğitimler verildi"

Tütün, alkol, madde bağımlılığı, obezite ve kanser taraması konularında kırsaldaki vatandaşlara eğitim verdiklerini aktaran Polat, ” 212 kadın vatandaşımızı taşımalı olarak merkeze getirerek, Sağlıklı Hayat Merkezlerimiz bünyesinde bulunan Kanser Erken Teşhis Merkezi (KETEM) tarafından taramaları yapılarak, tekrar ekiplerimiz tarafından mobil araçlarla köylerine ulaşımları sağlanmıştır. Şimdiye kadar merkeze köylerimizde yaklaşık 11 bin kadın vatandaşımıza çeşitli sağlık konularında aktif toplu eğitimler verilmiştir. Girmiş bulunduğumuz kış şartları dikkate alınarak 112 acil sağlık hizmetleri alanında da her türlü tedbiri alarak, başta kar paletli olmak üzere tüm hazırlığımızı yapmış bulunmaktayız” şeklinde ifade etti.