İstanbul'un içme suyu rezervlerinde ekim ayının ortasından itibaren başlayan yükseliş kasım ayının ilk haftasında da devam etti. Özellikle son günlerde gerçekleşen yoğun yağışlar, kente su sağlayan barajların doluluk oranlarında belirgin değişikliklere yol açtı. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresinin 6 Kasım tarihli ölçümleri, kent genelindeki su rezervlerinin son dönemde önemli ölçüde arttığını gösterdi.
Bununla birlikte İstanbul'un bütün barajlarında aynı doluluk seviyesine ulaşılmış değil. Bazı barajlar tam kapasiteye yaklaşırken bazı su kaynaklarında doluluk oranı yüzde 15'in altında bulunuyor. Bu farklılık, kent genelindeki ortalama oranın tek başına bütün su kaynaklarının durumunu göstermediğine işaret ediyor.
6 Kasım İstanbul Baraj Doluluk Oranı Yüzde Kaç Oldu?
6 Kasım Cuma günü itibarıyla İstanbul barajlarındaki ortalama doluluk oranı yüzde 61,50 olarak kaydedildi. Bir önceki gün açıklanan yüzde 59,65 seviyesine göre 1,85 puanlık artış gerçekleşti.
Yağışların etkili olduğu 14 Ekim'de barajlardaki ortalama doluluk yüzde 38,06 seviyesindeydi. Böylece 23 günlük dönemde baraj doluluğunda 23,44 puanlık yükseliş yaşandı. Artış, özellikle kasım ayının ilk haftasında hız kazandı.
Son ölçümlerde su seviyesi en yüksek baraj Istrancalar olurken en düşük doluluk Pabuçdere'de kaydedildi. Kentin başlıca su kaynaklarından Ömerli ve Darlık barajlarında ise doluluk oranları yüzde 80'in üzerinde gerçekleşti.
İstanbul'daki Barajların Güncel Doluluk Oranları
İstanbul'a su sağlayan 10 barajın tamamına ilişkin 6 Kasım 2026 tarihli ölçüm sonuçları açıklandı. Bir önceki günün verileriyle yapılan karşılaştırmada barajların büyük bölümünde yükseliş görülürken iki barajda doluluk oranı geriledi.
| Baraj | 5 Kasım | 6 Kasım |
|---|---|---|
| Istrancalar | %100,00 | %98,04 |
| Darlık | %93,52 | %95,19 |
| Ömerli | %82,30 | %83,11 |
| Elmalı | %82,30 | %80,84 |
| Alibey | %78,29 | %79,68 |
| Terkos | %46,75 | %50,45 |
| Sazlıdere | %39,44 | %40,75 |
| Büyükçekmece | %37,08 | %39,81 |
| Kazandere | %11,29 | %11,55 |
| Pabuçdere | %7,46 | %7,74 |
| Genel ortalama | %59,65 | %61,50 |
Tabloda yer alan oranlar her barajın kendi depolama kapasitesine göre hesaplanıyor. Kentin genel doluluk oranı ise bu yüzdelerin basit aritmetik ortalaması değil, toplam baraj kapasitesi ve mevcut su miktarı dikkate alınarak belirleniyor.
Bu nedenle kapasitesi yüksek olan Ömerli ve Terkos gibi barajlardaki değişimler, İstanbul genelindeki toplam su rezervi açısından önemli bir yer tutuyor.
İstanbul'un En Dolu Barajı Hangisi?
6 Kasım tarihli ölçümlere göre İstanbul'un en yüksek doluluk oranına sahip su kaynağı yüzde 98,04 ile Istrancalar Barajı oldu. Bir önceki gün yüzde 100 olarak ölçülen barajda doluluk oranı gerilese de mevcut seviye tam kapasiteye oldukça yakın bulunuyor.
Istrancalar'ın ardından yüzde 95,19 ile Darlık Barajı geliyor. Darlık'ta bir önceki gün yüzde 93,52 olan doluluk oranı 1,67 puan arttı. Böylece barajdaki su rezervi yüzde 95 seviyesinin üzerine çıktı.
Ömerli Barajı'nda doluluk yüzde 83,11, Elmalı Barajı'nda ise yüzde 80,84 olarak kaydedildi. Alibey Barajı yüzde 79,68 seviyesine ulaşırken Terkos Barajı da yüzde 50 sınırını aşarak yüzde 50,45'e yükseldi.
Barajların doluluk oranlarının yüksek olması, her birinin aynı miktarda su depoladığı anlamına gelmiyor. Örneğin Ömerli'nin toplam depolama kapasitesi Istrancalar'ın kapasitesinden çok daha büyük olduğundan, doluluk yüzdesi daha düşük olsa bile barajda tutulan su hacmi daha yüksek olabiliyor.
Pabuçdere ve Kazandere Barajlarında Su Seviyesi Neden Düşük?
İstanbul genelinde doluluk oranı yüzde 60'ın üzerine çıkmasına rağmen Pabuçdere ve Kazandere barajları düşük seviyelerde bulunmaya devam ediyor. Pabuçdere Barajı'ndaki doluluk yüzde 7,74, Kazandere Barajı'ndaki doluluk ise yüzde 11,55 olarak ölçüldü.
Her iki barajda da 5 Kasım'a göre küçük çaplı artış yaşandı. Pabuçdere'nin doluluk oranı yüzde 7,46'dan yüzde 7,74'e, Kazandere'nin doluluk oranı ise yüzde 11,29'dan yüzde 11,55'e yükseldi. Ancak bu artışlar barajların düşük rezerv seviyesini değiştirecek büyüklükte olmadı.
Barajlar arasındaki farklılıkta yağışların bölgesel dağılımı, havzaların özellikleri, baraj kapasiteleri ve işletme koşulları etkili olabiliyor. Dolayısıyla kent genelinde yoğun yağış yaşanması, bütün barajların aynı hızda dolmasını sağlamıyor.
Özellikle su seviyesi düşük barajların önümüzdeki günlerde nasıl bir değişim göstereceği, yeni yağışların miktarına ve havzalardaki su girişine bağlı olacak.
İstanbul Barajlarında Son 23 Günde Ne Kadar Artış Yaşandı?
İstanbul'da ekim ayının ortasında başlayan yağışların etkisi baraj ölçümlerinde açık biçimde görülüyor. 14 Ekim tarihinde yüzde 38,06 olan ortalama doluluk oranı, 6 Kasım'da yüzde 61,50 seviyesine ulaştı.
Bu dönem içerisindeki 23,44 puanlık artış, su rezervlerinde belirgin bir toparlanmaya karşılık geliyor. Özellikle kasım ayının başında yağışların yeniden yoğunlaşmasıyla günlük artış hızı yükseldi.
4 Kasım'da yüzde 54,75 olarak ölçülen baraj doluluğu, 5 Kasım'da yüzde 59,65'e, 6 Kasım'da ise yüzde 61,50'ye çıktı. Böylece yalnızca iki günlük dönemde 6,75 puanlık artış gerçekleşti.
Bu yükseliş İstanbul'un su rezervleri açısından olumlu bir gelişme olmakla birlikte baraj seviyeleri, gelecek aylardaki su tüketimi ve yağış miktarına bağlı olarak yeniden değişebiliyor.
İstanbul Barajlarında Toplam Ne Kadar Su Bulunuyor?
İstanbul'a su sağlayan 10 barajın toplam depolama kapasitesi yaklaşık 868 milyon metreküp seviyesinde bulunuyor. 6 Kasım'daki doluluk oranları ve baraj kapasiteleri üzerinden hesaplandığında depolanan toplam su miktarı yaklaşık 534 milyon metreküpe karşılık geliyor.
Bu miktarın önemli bölümü Ömerli, Terkos, Darlık ve Büyükçekmece gibi büyük depolama kapasitesine sahip barajlarda bulunuyor. Özellikle Ömerli Barajı, 244,54 milyon metreküplük kapasitesiyle İstanbul'un başlıca su kaynaklarından biri olmayı sürdürüyor.
Ancak barajlarda depolanan toplam su miktarı ile doğrudan kullanılabilir su miktarı aynı kavramlar değil. İşletme koşulları, su alma seviyeleri ve diğer teknik etkenler nedeniyle mevcut rezervin tamamının aynı şekilde kullanılması mümkün olmayabiliyor.
Bu nedenle doluluk oranındaki artış tek başına İstanbul'un kaç günlük içme suyuna sahip olduğunu kesin olarak göstermiyor. Böyle bir hesaplamada günlük su tüketiminin, su kaynakları arasındaki transferlerin ve sistemdeki diğer su temin unsurlarının da dikkate alınması gerekiyor.
İstanbul'da Baraj Doluluk Oranları Artmaya Devam Edecek mi?
Kasım ayının ilk haftasında kaydedilen yükselişin devam edip etmeyeceği, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek yağışlara bağlı olacak. Yağışların baraj havzalarına düşen miktarı ve suyun toplama alanlarından barajlara ulaşma süresi, günlük ölçümlerdeki değişimi belirliyor.
İstanbul'da 6 Kasım itibarıyla ortalama doluluk yüzde 61,50'ye ulaşmış olsa da barajlar arasındaki büyük fark devam ediyor. Özellikle Pabuçdere ve Kazandere'deki düşük oranlar, kentteki su kaynaklarının tamamının aynı seviyede toparlanmadığını gösteriyor.
Baraj ölçümleri günlük olarak güncellendiğinden 7 Kasım ve sonraki günlerin verileriyle su rezervlerinde artışın sürüp sürmediği daha net görülebilecek. Kentin su kaynakları açısından bundan sonraki belirleyici unsur, yağışların devamlılığı ve mevcut suyun tüketim hızına göre nasıl değişeceği olacak.


