Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Mardin Valisi Tuncay Akkoyun ile birlikte Mazıdağı ilçesinde 100. Yıl İlçe Halk Kütüphanesi açılışını yaptı.

Açılış konuşmasını yapan Gökhan Yazgı, 100. Yıl İlçe Halk Kütüphanesini gururla açmaya geldiklerini söyledi. Yazgı, "Kitaplar savaşta kullanılacak birçok silahın yerini tutan bizim en önemli güç kaynaklarımızdır. Biz bakanlık olarak kütüphanelerimizi halkımızın hizmetine sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bazen yeni binalar yapıyoruz. Bazen belediye, kaymakamlık ve valiliklerimiz ile birlikte bir binayı değiştirerek bunu kütüphane haline getiriyoruz. Burada STK’larımıza da önemli rol düşüyor. Hem parti, hem ilçe teşkilatlarımız, öğretmenlerimiz muhtarlarımız, bu kütüphanelerin ne kadar önemli olduğunun bilincine varmaları gerekir. Çünkü bilgiye ulaşmanın en güvenli kaynağı kütüphanelerimizdir. Biz dün valimizle birlikte Mardin’i gezdik. Mardin’de halk kütüphanesi için şubat ayı içerisinde temelini atıp bir yıl içerisinde tamamlayacağız. Kütüphaneler çocuklarımızın güvenli bilgiye, güvenli bir ortamda huzurla güvenle çalışmalarını yapıp, bir bilgi kaynağı haline dönüşmeleri Cumhurbaşkanımızın bize özel talimatıdır" dedi.

Şehre kültür ve turizm adına nelerin yapılabileceği, ne tür ihtiyaç ve yatırımların yapılması ile ilgili geniş ve detaylı toplantılar gerçekleştiklerini ifade eden Mardin Valisi Tuncay Akkoyun ise, "Bakan Yardımcımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Dünden bu yana ne kadar talebimiz varsa hepsine kendi işleri gibi bir Mardinli gibi kaynakları seferber ederek Mardin’e gerekli bütün desteği sağladılar. Allah razı olsun. Az önce de bakan yardımcımız müjdeyi verdi. Mardin İl Halk Kütüphanesi’nin ihalesi şubat ayına kadar yapılıyor ve ihalesi yapıldıktan bir süre sonra da hep birlikte inşallah temelini atacağız. Bir sene içerisinde de inşaatı bitireceğiz. Mardin’e yakışır bir kütüphaneyi de kazandırmış olacağız. Bakanımıza teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha