DÜFest 2024 tüm hızıyla devam ediyor DÜFest 2024 tüm hızıyla devam ediyor

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nda (DTSO) Dr. Cengiz Tavukçuoğlu’nun eğitmen olarak katılım sağladığı aile şirketlerinde kurumsallaşma eğitimi gerçekleştirildi.

Eğitime, DTSO Meclis Başkanı Tanju Acar, firma yetkilileri katılım sağladı. Cengiz Tavukçuoğlu, aile şirketlerinin temel karakteristikleri, aile şirketlerinde yönetim sorunları ve yok olma nedenleri, kurumsallaşmada sıklıkla karşılaşılan problemler gibi birçok konuda detaylı bilgileri paylaştı.

Tavukçuoğlu kurumsallaşma sorunun tüm dünyanın sorunu olduğunu belirterek “Günümüzde en önemli üretim mekanizması insandır. Kurumsallaşmak, sadece şekli ya da yazılı kaide ve kuralların işyerinde uygulanması olarak da anlaşılmamalıdır. Kurumsallaşma yolunda kabul edilen ilkeler ve kuralların sadece yazılı olması önemli değildir. Önemli olan, bu ilke ve kuralların herkes tarafından bilinmesi, benimsenmesi ve uygulanmasıdır. Kurumsallaşmayı biz daha çok aile işletmeleri için kullanıyoruz ve kurumsallaşma artık tüm dünyanın sorunu. Küreselleşen dünya ve artan rekabet karşısında değişmeyen tek şey değişim kendisidir. Gerek dünyada, gerek ülkemizde başarılı olmuş aile şirketlerinin ikinci kuşağın yönetiminde yaşamını sürdürebilme yüzdeleri çok düşüktür. Şirketlerin önceden hazırlık yapmaları krizlere karşı erkenden önlem alıp profesyonel davranmaları gerekmektedir. Aile işletmelerinin, küreselleşen dünyada varlıklarını koruyabilmek ve rekabet güçlerini artırabilmek adına yeniden yapılanmaları gerekmektedir ki kurumsallaşmanın aile işletmeleri için önemi çok büyüktür. ‘Küçük olsun, benim olsun’ felsefesindeki bir firmanın küresel rekabete dayanabilmesi mümkün değildir. Sürdürebilirliklerini devam ettirebilmeleri çok önemlidir. Başarılı aile şirketleri, aile dinamiklerine değil iş dinamiklerine yoğunlaşan şirketlerdir” ifadelerini kullandı.

Eğitmen, Dr. Tavukçuoğlu’nun sunumunun ardından program soru- cevap ve fikir alışverişleri ile devam etti.

Kaynak: iha