Dolandırıcılık riskini önlemek için 81 ildeki kuyumcular kesme altın alımını durdurdu. Yatırımcılar, altın yatırımı için paketli altın tercih etmeli.

Kuyumcularda Kesme Altin

Kuyumculardan Kesme Altına Yasak!

Samsunspor'un Golcüsü Marius Yeni Sezonda Yine Göz Dolduruyor Samsunspor'un Golcüsü Marius Yeni Sezonda Yine Göz Dolduruyor

Son zamanlarda artan altın dolandırıcılık vakalarına karşı önemli bir adım atıldı. 81 ildeki birçok kuyumcu, kesme altın alımını durdurma kararı aldı. Bu kararın arkasında yatan sebep ise kesme altınlarda barkot ve seri numarası bulunmaması ve bu durumun dolandırıcılara sahte altın üretme imkanı vermesi.

Dolandırıcılara Fırsat Verilmiyor

Kuyumcular Odası, kesme altın alımının durdurulmasının yatırımcıları dolandırıcılıktan korumaya yönelik önemli bir adım olduğunu vurguluyor. Kuyumcular, yatırımcıların altın yatırımı için paketli altın tercih etmelerini tavsiye ediyor. Paketli altınlarda seri numarası ve üretici firması gibi bilgiler bulunduğu için bu tür altınların sahte olma ihtimali daha düşük.

Kesme Altın Nedir?

Kesme altın, kuyumcular tarafından üretilen ve gramı tartılarak satılan bir altın türüdür. Bu altınların üzerinde barkot veya seri numarası bulunmamaktadır. Kuyumculuk sektöründe yaygın olarak tercih edilen kesme altın, genellikle yatırım amaçlı alınmakta ve satılmaktadır.

Uzman Tavsiyesi:

Altın yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, mutlaka paketli altın tercih edin ve altınlarınızı güvenilir kuyumculardan satın alın. Dolandırıcılık riskine karşı dikkatli olun ve altınlarınızla ilgili her türlü belgeyi saklayın.

Kuyumcular Odası'nın resmi açıklamalarına dayanmaktadır. Altın yatırımı yapmadan önce detaylı araştırma yapmanız ve uzmanlardan bilgi almanız önemlidir.