Sağanak Yağışlar ve Gök Gürültüsü

Sağanak Yağışlar ve Gök Gürültüsü

Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, önümüzdeki günlerde Türkiye'nin doğu kesimleri ile Doğu Akdeniz'in çeşitli bölgelerinde yerel olarak sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görüleceği tahmin ediliyor. Özellikle Adana, Hatay, Van, Hakkari, Kahramanmaraş ve Şırnak gibi iller bu yağışlardan etkilenecek. Sağanak yağışların ani şiddeti nedeniyle vatandaşların dikkatli olması gerekmektedir.

Kuvvetli Rüzgar Uyarısı

Rapora göre, Marmara Bölgesi ile Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) rüzgarlar esmesi bekleniyor. Bu durumun seyahat edenler ve denizciler için olumsuzluklar yaratabileceği vurgulanarak gerekli tedbirlerin alınması gerektiği belirtiliyor.

Hava Sıcaklığı

Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor ve mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Özellikle iç kesimlerde sıcaklıkların mevsim normallerinin 5 ila 10 derece üzerinde olması bekleniyor.

Bölgesel Hava Durumu Tahminleri

Marmara Bölgesi'nde genel olarak az bulutlu ve açık bir hava hakim olacak. Ancak Trakya kesiminin parçalı bulutlu geçeceği öngörülüyor. Rüzgarın bu bölgede kuzeyli yönlerden kuvvetli esmesi bekleniyor.

Ege Denizi’nde gerçekleşen 4,4 Büyüklüğündeki Depremin ardından Prof. Dr. Naci Görür'den Kritik Uyarı! Ege Denizi’nde gerçekleşen 4,4 Büyüklüğündeki Depremin ardından Prof. Dr. Naci Görür'den Kritik Uyarı!

Ege Bölgesi'nde ise az bulutlu ve açık bir hava bekleniyor. Kuzey Ege kıyılarında ise rüzgarın kuzeydoğu yönlerden kuvvetli şekilde eseceği tahmin ediliyor.

Akdeniz Bölgesi'nde genellikle az bulutlu ve açık hava hakim olacak. Ancak Doğu Akdeniz'in Toroslar Mevkii, Osmaniye, Hatay çevreleri ile Kahramanmaraş'ın batı ilçelerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülebileceği belirtiliyor.

İç Anadolu Bölgesi'nde az bulutlu ve açık hava öngörülürken, bölgenin güneydoğu kesimlerinin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Batı Karadeniz'de ve Orta Doğu Karadeniz'de ise az bulutlu ve açık bir hava bekleniyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde az bulutlu ve açık bir hava hakim olacak. Ancak zamanla güneydoğu kesimlerinde parçalı bulutlu hava öngörülüyor. Hakkari çevreleri ile Van'ın güney ve doğu ilçeleri ile Şırnak'ın doğu kesimlerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülebileceği belirtiliyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise genel olarak az bulutlu ve açık bir hava bekleniyor.

Sonuç olarak, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yayımladığı rapor doğrultusunda, önümüzdeki günlerde özellikle doğu bölgelerimizde yerel olarak kuvvetli yağışlar ve Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli rüzgarlar beklendiği için vatandaşların dikkatli olması önem taşımaktadır. Hava durumu tahminlerinin güncellemelerini takip etmek ve gerekli önlemleri almak bu süreçte faydalı olacaktır.