Mersin Üniversitesi (MEÜ) ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şubesi iş birliğinde düzenlenen "Yüreğimdesin Filistin" konulu deneme yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

MEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çağrı Çetin, Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Ahmet Çamsarı Konferans Salonu’nda gerçekleşen törende, mazlumiyetin, direnişin ve umudun sembolü olan Filistin halkının, tüm dünyanın gözünün önünde yaşanan bir soykırımla karşı karşıya kaldığını ve dimdik ayakta durduğunu belirtti. Filistin halkının özgürlük mücadelesini sürdürdüğünü ifade eden Çetin, "Filistin halkı, sadece kendi özgürlükleri için değil, aynı zamanda tüm dünya insanları için mücadele etmektedir. Ben de buradan bir kez daha İsrail zulmünün karşısında mücadelesini sürdüren Filistinli kardeşlerimizi selamlıyorum" dedi.

Çetin: "Öğrencilerimiz Filistin halkının sesi oldular"

Filistin’de yaşanan insanlık dramına karşı farkındalık oluşturmak ve Filistin halkının özgürlük mücadelesine destek olmak amacıyla bu yıl 13’üncüsünü düzenledikleri yarışmanın konu başlığını "Yüreğimdesin Filistin" olarak belirlediklerini vurgulayan Çetin, "Bu yarışma vasıtasıyla öğrencilerimiz, duygu ve düşüncelerini ifade ederek Filistin halkının sesi oldular. Öğrencilerimiz sadece deneme yazmakla kalmadılar, aynı zamanda Filistin halkının yaşadığı acıları ve umutlarını yüreklerimize taşıdılar. Bu mücadeleye sessiz kalmayan duyarlı ve vicdanlı bireyler olarak da tarihe geçtiler" diye konuştu.

Köse: "Eserler, İsrail katliamına karşı aziz milletimizin vicdanına tercüman olmuştur"

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şube Başkanı Muharrem Köse de "Bütün bir insanlık olarak duamız ve feryadımız Filistin’de yaşanan bu katliamın biran önce bitirilmesi, katil İsrail terör örgütünün yargı önünde cezalandırılmasıdır. Dualarımız da gayretimiz de bunadır" dedi.

Mersin’de 19 Mayıs etkinlikleri sürüyor Mersin’de 19 Mayıs etkinlikleri sürüyor

MEÜ ile ortaklaşa düzenledikleri deneme yarışmasının bu yılki konusunun hüzünlü olduğu kadar anlamlı da olduğunu dile getiren Köse, gençlere seslenerek, "Sevgili gençler, o samimi ve hesapsız duygularınızla ortaya koyduğunuz bu güzel eserler; İsrail katliamına karşı aziz milletimizin vicdanına tercüman olmuştur. Sağolun, varolun" diye konuştu.

Ödüller sahiplerin verildi

’Tahayyülümde Filistin’ isimli eseriyle birincilik ödülünü kazanan Eğitim Fakültesi öğrencisi Durdu Yıldız’a ödülünü Mersin Vali Yardımcısı Adem Yılmaz verdi. ’Asıl Filistin Benim Yüreğimdekidir’ isimli eseriyle ikincilik ödülünü kazanan İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi öğrencisi Beyzanur Yıldırım’a ödülünü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çağrı Çetin, ’Filistin’ isimli eseriyle üçüncülük ödülünü kazanan Tıp Fakültesi öğrencisi Melih Hilmi Tekin’e de ödülünü Memur-Sen İl Başkanı Abdulla Çelik verdi.

’Rim’in Gözyaşları’ isimli eseriyle birinci Mansiyon Ödülü’nü kazanan İlahiyat Fakültesi öğrencisi Fadime Özmen’e ödülünü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Altan takdim etti. ’Hemdert’ isimli eseriyle ikinci Mansiyon Ödülü’nü kazanan Eğitim Fakültesi öğrencisi Emine Çavuşoğlu’na ödülünü Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şube Başkanı Muharrem Köse verdi.

Vali Yardımcısı Yılmaz ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şube Başkanı Köse de Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çetin ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şube Şeref Başkanı Dr. Mustafa Erim adına derneğin Gençlik Başkanı Şevval Erim’e şükran belgesini takdim etti.

Kaynak: iha