Erzincanlı gençler “Komşu Şehirler” projesiyle Bayburt’u gezdi Erzincanlı gençler “Komşu Şehirler” projesiyle Bayburt’u gezdi

Erzincan'da Gezilecek Yerler

Erzincan Gezilecek Yerler

Erzincan, tarihi ve doğal güzellikleri ile öne çıkan bir şehir. Hem doğayla iç içe olmak hem de tarihi mekanları keşfetmek isteyenler için Erzincan ideal bir destinasyon.

Tarihi Yerler:

 • Altıntepe Ören Yeri:Günümüze ulaşan en önemli Urartu kentlerinden biri olan Altıntepe, Erzincan'a 15 km uzaklıkta. Kazı çalışmaları sırasında İ.Ö. 8. yüzyıla ait madeni ve fildişi eşyalar, miğfer ve kalkanlar, seramik ve duvar resimleri, tapınak, saray, mezarlık ve depo ortaya çıkarılmıştır.
 • Mama Hatun Külliyesi:Ortaçağ Türk mimarisinin en önemli örnekleri arasında yer alan külliye; kervansaray, hamam, türbe ve mescitten oluşmaktadır. Saltuklu hükümdarı 2. İzzeddin’in kızı Mama Hatun adına yapılan külliye Erzincan’ın Tercan ilçesinde bulunmaktadır.
 • Terzibaba Türbesi:Erzincan'ın manevi değerlerinden biri olan Terzibaba 1778-1848 yılları arasında yaşamıştır. Şehir merkezine 4 km. olan türbe günümüzde inanç turizmi kapsamında büyük ilgi görmekte, çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.
 • Kemaliye (Eğin):Eskiden Eğin olarak bilinen Kemaliye'de çok sayıda tarihi ve kültürel miras saklı: Hıdır Abdal Sultan Türbesi, Endiçi kalesi, Topkapı Camii, Orta Camii bulunmaktadır. Eğin mutlaka görülmesi gereken gizemli Anadolu kasabalarından birisi.
 • Kemah:Hititler döneminden beri tarihi bir yerleşim alanı olan Kemah; tarihi kalesi, Gülabibey çeşme ve hamamı, Melikgazi Türbe ve Zaviyesi, Ali Baba Türbesi, Tugay Hatun Kümbeti gibi çok sayıda mimari eseri ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Buz Mağarası ziyaretçilerini bekliyor.

Doğal Güzellikler:

 • Otlubel Gölü: Maden sularının oluşturduğu traverten bir yapıya sahip göl, doğal anıt olarak tescililidir ve koruma altındadır. Dünyada aynı özelliklere sahip bir başka göl bulunmamaktadır. Yüzölçümü 6500 m2 olan gölün derinliği 15-18 metre arasındadır.
 • Ekşisu Mesire Alanı:Erzincan - Erzurum karayolu üzerinde 10 km. bulunan mekan Erzincan'ın en önemli mesire alanıdır. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken alanda sodalı su içebileceğiniz sebiller, ailecek dinlenip yemek yiyebileceğiniz mekanlar, yürüyüş alanları ve çocukların eğleneceği parklar var.
 • Karanlık Kanyon: Kemaliye ilçesinde bulunan Karanlık Kanyon, dünyanın en büyük kanyonları arasında yer almaktadır. Doğa sporları ve dağcılığa çok elverişli sahada her yıl haziran ayında "Doğa Sporları Şenliği" düzenlenmektedir.
 • Erzincan Termal Kaplıcaları: Şifalı suları ile öne çıkan Erzincan Termal Kaplıcaları, sağlık turizmi için ideal bir yer.
 • Erzincan Müzesi: Erzincan'ın tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek için Erzincan Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz.
 • Tercan Kayak Merkezi: Kış sporları severler için Tercan Kayak Merkezi keyifli bir seçenek.

Erzincan'a nasıl gidilir?

Erzincan'a havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşım mümkündür. Erzincan Havalimanı şehir merkezine 10 km uzaklıktadır.

Editör: Arda KERSU