Haberler“Ülkeyi Terk Edin”

“Ülkeyi Terk Edin”

Suudi Arabistan, İran'daki büyükelçiliğine yönelik saldırılar nedeniyle İran ile diplomatik ilişkileri kesti. İranlı diplomatların 48 saat içinde ülkeden ayrılmalarını istedi.

“Ülkeyi Terk Edin”

2016'nın ülkeler arası ilk ciddi krizi Suudi Arabistan ve İran arasında patladı. Suudi Arabistan'ın İran din adamı dahil 47 kişiyi idam etmesinin ardından İran ile başlayan gerginlik yerini diplomatik krize bıraktı. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cübeyr, Tahran ve Meşhed'deki büyükelçilik ve konsolosluk binalarına saldırılar sonrası İran ile tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini açıkladı.

Ülkenin başkenti Riyad'da bir basın açıklaması düzenleyen Cübeyr, İran'ın "teröristleri koruyan bir devlet" olduğunu belirterek, ülkesindeki tüm İranlı diplomatların da 48 saat içinde ülkeden ayrılmalarını istedi. Al Arabiya televizyonu ise büyükelçiliğe yönelik saldırıdan kurtulan Suudi diplomatların Dubai'ye vardıklarını açıkladı.

"İLAHİ İNTİKAM ALINACAK"

Suudi Arabistan'ın ülkede hükümet aleyhine protestolara kalkışan ve aralarında Şii din alimi Şeyh Nemr Bakır en-Nemr'ın da bulunduğu 47 kişiyi "Terör saldırısı düzenlemeyi planlama ve buna yönelik organizasyon yapmak" suçlamasıyla idam etmişti. Şii din aliminin öldürülmesi İran'da geniş yankı buldu.

SUUDİ KONSOLOSLUĞU YAKILMIŞTI

İran resmi ağızdan idamın "İlahi intikamı"nın alınacağını açıklarken, İran'ın en büyük ikinci şehri Meşhet'te en-Nemr'ın idamını protesto eden bir grup gösterici, Suudi Arabistan Konsolosluğu'nu ateşe vermişti.

ORTADOĞU'DA AYRIŞMA DERİNLEŞEBİLİR

Yemen ve Suriye iç savaşlarında karşılıklı taraf olan iki ülke arasında yaşanan son diplomatik krizin Ortadoğu'da mezhepsel temelde yaşanan ayrışmayı derinleştirmesinden korkuluyor. İran'ın Suudi Arabistan'ın bu hamlesine ne cevap vereceği ise merak konusu. İki ülke sıcak çatışmaların yaşandığı Yemen iç savaşında askeri olarak karşılıklı cephelerde yer alıyor.

SIRADAKİ HABER
}