HaberlerVan HaberleriGümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Çiftci Erciş'te

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Çiftci Erciş'te - Van Haberleri

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Van'ın Erciş ilçesinde bir dizi incelemelerde bulunarak, ziyaretler gerçekleştirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Çiftci Erciş'te

Öğle saatlerinde karayolu ile Van'dan Erciş'e gelen Bakan Yardımcısı Çiftci, AK Parti Erciş İlçe Teşkilatı'nı ziyaret ettikten sonra Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar'ı makamında ziyaret etti. İlçenin sorunları hakkında Kaymakam Yaşar'dan bilgi alan Çiftci, ardından silahlı saldırı sonucu öldürülen Latifiye Mahalle Muhtarı Mehmet Şefik Doğu'nun ailesine taziye ziyaretinde bulundu.
Çiftci ile beraberindekiler, daha sonra Erciş Ticaret ve Sanayi Odası'na geçti. Onuruna verilen yemeğe katılan Çiftci, burada Ercişli oda başkanlarını tek tek dinleyerek not aldı. Erciş'in hak ettiği yere gelmesi için tüm imkanların seferber edildiğini belirten Çiftci, AK Parti hükümetinin birçok alanda Erciş'e devasa yatırımlar yaptığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın Erciş'in sorunlarının çözümü noktasında kendilerine talimatları olduğunu aktaran Çiftci, kentsel dönüşüm için TOKİ ile toplantılar yapıldığını ve şubat veya mart gibi temel atılacağını söyledi. Çiftci, 'Birinci etap, birinci bölüm bittikten sonra iki ve üçüncü bölümlerde yapılacaktır. Şu ana kadar birinci bölüm için 100 milyon TL civarında bir kamulaşma bedeli ödendi. Kentsel dönüşüm bilindiği gibi ağır, zorlu ve ciddi bir iştir. Türkiye'nin her tarafında da zaman ve sabır istiyor. Burada kentsel dönüşümün olmaması için bir takım insanlar çok büyük gayret gösterdiler. Ama hamdolsun hep birlikte direndik ve bu işin sonuna geldik. Bizler hiçbir esnafımızın mağdur olmasını istemiyoruz. Gerektiğinde esnafımıza kira yardımları yapılacak. Gerekirse geçici dükkanlar bile yapılacaktır. Temel amacımız Erciş'in geleceğidir. Erciş'e yapılacak olan hizmetlerdir. Bu meyanda oda başkanlarımızla hep istişare içerisinde çalışmalarımızı yürütüyoruz' dedi.
Erciş'e Sosyal Güvenlik Kurumu binası yapılması için Erciş Ticaret Odası yanında yer tahsis edildiğini belirten Çiftci, 'İmar konusunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda çözdük. Bina yapım ruhsatı alındı ve ihalesine de çıktık. Önümüzdeki günlerde inşallah Erciş Sosyal Güvenlik Kurumu binası inşaatını başlatacağız. Yine bizim için çok önemli olan, ancak uzun zamandır sıkıntı yaşadığımız kültür merkezi binası var. Bir ara yer sıkıntısı yüzünden durduruldu. Bu konuda da yakın zamanda kültür merkezi binasının yapımını da gerçekleştireceğiz. Erciş Sanayi Köprülü Kavşak inşaatında da son aşamaya gelindi. Yakın zamanda hizmete açılacaktır. Erciş'te açık ve kapalı cezaevlerinin yenilenmesi var. Bu binaların da yakında temellerini hep birlikte atacağız. Belediye başkanlığım döneminde Erciş'te başlattığımız ve şu anda devam eden AB kaynaklı Erciş içme suyu temini projesi de tüm hızıyla devam etmektedir. Yine Morgedik Barajı'nda DSİ aracılığıyla yaptırılan ve şehre ikinci içme suyu getirme projesi de tam gaz devam etmektedir. Yıl sonu itibariyle bitirilip hizmete geçirmeyi hedefliyoruz' diye konuştu.
Erciş için önemli projelerden birinin de devlet hastanesi inşaatı olduğunu söyleyen Çiftci, 'En büyük talihsizlik yüklenici firmanın zayıf olmasıdır. Hafta sonu Sağlık Bakanımızla görüştüm. TOKİ ile sürekli görüşüp konuyu yakından takip ediyorum. Bitmesi için de büyük gayret sarf ediyoruz. Gayretimiz yıl sonuna kadar hastane inşaatını faaliyete geçirmektir. Organize sanayi de Erciş'imiz için büyük bir projedir. Burada da son aşamaya geldik. İnşallah önümdeki günlerde artık ihale sürecine başlıyoruz. Organize sanayi de Erciş'e hayırlı uğurlu olsun' şeklinde konuştu.
Erciş Ticaret Odası Başkanlığı tarafından Erciş'e ve bölgeye yaptığı katkılardan dolayı Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci ile İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yankın'a şükran plaketi verildi. Bakan Yardımcısı Çiftci ile beraberindekiler, Erciş'ten ayrılarak Van'a hareket etti.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Çiftci Erciş’te

SIRADAKİ HABER
}