Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Kayseri haber: AK Parti Milletvekili Karayel: 'Türkiye olarak Amerika'da taklit ediliyoruz'

Kayseri haber: ABD'deki başkanlık seçimlerine gözlemci olarak katılan AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, 'Trump'ın sloganlarından birisi de sessiz çoğunluğun sesiydi. Bu, aslında bizim Türkiye'de ki slogandan etkilendiklerini gösteriyor, Türkiye olarak Amerika'da da taklit ediliyoruz' dedi.

AK Parti Milletvekili Karayel: 'Türkiye olarak Amerika'da taklit ediliyoruz'
Kayseri haber:
AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, memleketi Kayseri'de Yeni Sanayi Sitesi'nde açılan Mercanlar Otomotiv'in açılış törenine katıldı. Burada, gözlemcisi olduğu ABD seçimlerine dair açıklamalarda bulunan İsmail Emrah Karayel, yeni Başkan Trump'ın seçim sloganlarından biri olan 'Sessiz çoğunluğun sesiyiz' söyleminin, Türkiye'den örnek alındığını savundu. Amerika'nın, bu yönüyle Türkiye'yi taklit ettiğini dile getiren Milletvekili Karayel, Trump'ın kabinesinde bulunan isimlerin, FETÖ/PDY terör örgütü lideri Fethullah Gülen'e dair açıklamalarının, gelecek dönemde Amerika-Türkiye ilişkilerinin ivmesini yükselteceğini belirtti. Karayel, 'Trump'ın sloganlarından birisi de sessiz çoğunluğun sesiydi. Bu, aslında bizim Türkiye'de ki slogandan da etkilendiklerini gösteriyor. Türkiye olarak Amerika'da da taklit ediliyoruz. Devam eden süreç içerisinde çeşitli protestoların olduğunu görüyoruz ama bu zaman içerisinde herhalde ortadan kalkacak. Trump'ın seçilmesinden sonra ekibinin yaptığı açıklamalar var. Onların yaptığı açıklamalar Türkiye'nin tezlerine yaklaştığını gösteriyor. Özellikle FETÖ ile ilgili ana kabinesinde bulunanların yaptığı açıklamalar var. İnşallah bu tutumun devam edeceğini düşünüyoruz. Böyle olursa Türk Amerikan ilişkilerinde belki son dönemlerde yaşanmakta olan gerginliğin yerini çok yumuşak havaya bırakacağını düşünüyoruz' diye konuştu.
Amerika'daki seçimler öncesinde yaptıkları görüşmelerde 15 Temmuz'un Türkiye'ye etkilerini anlatma fırsatı bulduklarını kaydeden Milletvekili Karayel, Trump'ın zaferine dair şunları söyledi:
'Seçim öncesinde birkaç gün boyunca gerek görüşmeler ve gerek brifinglerle süreci biraz daha değerlendirme imkanımız oldu. Demokratlardan parti üyesi ve senatörlerle görüştük. Cumhuriyetçilerle de aynı şekilde görüşmeleri yaptık. Bu görüşmelerde hem seçimlerle ilgili onların görüşlerini aldık hem de biz, Türkiye'de özellikle bu FETÖ'ye karşı yapılan operasyonlarla ve Türkiye'nin güneyindeki operasyonlarla ilgili görüşlerimizi anlattık. Görüştüğümüz senatörlerin bir kısmı Amerikan kabinesinde görev alacak. Dolayısıyla daha önce de yapılan görüşmelerle birlikte yapılan değerlendirmeler Türkiye'nin ve Amerika'nın Trump sonrasında yapılacak olan Amerikan politikalarına etki edecek görüşmeler oldu. Amerika'da demokratlar medya yoluyla insanları bazı konularda yönlendirmeye çalışırken biraz kendilerini kandırmışlar. Bu, ortaya çıktı. Herkes için çok büyük bir sürpriz oldu ama demokratlar içinde bir sürpriz olduğunu gördük. Neredeyse bütün tahmin şirketleri yanılmış oldu. Bu, bir kez daha gösteriyor ki sizin medyada ne söylediğiniz değil, milletin ne düşündüğü önemli.'
'Amerika'dan gelen ilk açıklamalar lehimize'
Seçimden sonra yapılan açıklamaların Türkiye'nin lehine olduğunu da sözlerine ekleyen Milletvekili Karayel, 'Biliyorsunuz ki seçimlerden önce Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ, Amerikan Adalet Bakanıyla görüşmüştü. İlerleyen süreç içerisinde terör örgütü lideri ile ilgili hukuki sürecin gerçekleşmesi gerektiğini biliyoruz. Sözlere değil, neler yapıldığına bakmak lazım. Ama ilk açıklamalar bizim lehimize. Bu da bize umut veriyor' diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Haber Samsunda cami inşaatı çöktü 3 ölü 1i ağır 3 yaralı

1 Samsun Haber: Samsun'da cami inşaatı çöktü: 3 ölü 1'i ağır 3 yaralı

Samsunspor Samsunspor Stadı, 15 gün sonra hazır

2 Samsunspor: Samsunspor Stadı, 15 gün sonra hazır

Samsun Haber Samsunda otomobilin çarptığı yaya hayatını kaybetti

3 Samsun Haber: Samsun'da otomobilin çarptığı yaya hayatını kaybetti

Kaymakamın kangalları başkana saldırdı

4 Kaymakamın kangalları başkana saldırdı

Samsun Haber Samsundaki caminin çökme anı kamerada

5 Samsun Haber: Samsun'daki caminin çökme anı kamerada

Samsun Haber İşçilerin göçük altında kalmadan 5 dakika önce çekilen fotoğrafı

6 Samsun Haber: İşçilerin göçük altında kalmadan 5 dakika önce çekilen fotoğrafı

Samsun Haber  Başkan Taşçıdan çöken cami inşaatıyla ilgili açıklama

7 Samsun Haber: Başkan Taşçı'dan çöken cami inşaatıyla ilgili açıklama

Samsun Haber Samsunlu teğmen çatışmada yaralandı

8 Samsun Haber: Samsunlu teğmen çatışmada yaralandı

Samsun Haber Samsun, Arap şehri değil

9 Samsun Haber: Samsun, Arap şehri değil

AK Parti Samsun İl Başkanı Göksel Aday olacağım belli değil

10 AK Parti Samsun İl Başkanı Göksel: 'Aday olacağım belli değil'


SIRADAKİ HABER