Kayseri haber: AK Parti Milletvekili Karayel: 'Türkiye olarak Amerika'da taklit ediliyoruz'

Kayseri haber: ABD'deki başkanlık seçimlerine gözlemci olarak katılan AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, 'Trump'ın sloganlarından birisi de sessiz çoğunluğun sesiydi. Bu, aslında bizim Türkiye'de ki slogandan etkilendiklerini gösteriyor, Türkiye olarak Amerika'da da taklit ediliyoruz' dedi.

AK Parti Milletvekili Karayel: 'Türkiye olarak Amerika'da taklit ediliyoruz'

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, memleketi Kayseri'de Yeni Sanayi Sitesi'nde açılan Mercanlar Otomotiv'in açılış törenine katıldı. Burada, gözlemcisi olduğu ABD seçimlerine dair açıklamalarda bulunan İsmail Emrah Karayel, yeni Başkan Trump'ın seçim sloganlarından biri olan 'Sessiz çoğunluğun sesiyiz' söyleminin, Türkiye'den örnek alındığını savundu. Amerika'nın, bu yönüyle Türkiye'yi taklit ettiğini dile getiren Milletvekili Karayel, Trump'ın kabinesinde bulunan isimlerin, FETÖ/PDY terör örgütü lideri Fethullah Gülen'e dair açıklamalarının, gelecek dönemde Amerika-Türkiye ilişkilerinin ivmesini yükselteceğini belirtti. Karayel, 'Trump'ın sloganlarından birisi de sessiz çoğunluğun sesiydi. Bu, aslında bizim Türkiye'de ki slogandan da etkilendiklerini gösteriyor. Türkiye olarak Amerika'da da taklit ediliyoruz. Devam eden süreç içerisinde çeşitli protestoların olduğunu görüyoruz ama bu zaman içerisinde herhalde ortadan kalkacak. Trump'ın seçilmesinden sonra ekibinin yaptığı açıklamalar var. Onların yaptığı açıklamalar Türkiye'nin tezlerine yaklaştığını gösteriyor. Özellikle FETÖ ile ilgili ana kabinesinde bulunanların yaptığı açıklamalar var. İnşallah bu tutumun devam edeceğini düşünüyoruz. Böyle olursa Türk Amerikan ilişkilerinde belki son dönemlerde yaşanmakta olan gerginliğin yerini çok yumuşak havaya bırakacağını düşünüyoruz' diye konuştu.
Amerika'daki seçimler öncesinde yaptıkları görüşmelerde 15 Temmuz'un Türkiye'ye etkilerini anlatma fırsatı bulduklarını kaydeden Milletvekili Karayel, Trump'ın zaferine dair şunları söyledi:
'Seçim öncesinde birkaç gün boyunca gerek görüşmeler ve gerek brifinglerle süreci biraz daha değerlendirme imkanımız oldu. Demokratlardan parti üyesi ve senatörlerle görüştük. Cumhuriyetçilerle de aynı şekilde görüşmeleri yaptık. Bu görüşmelerde hem seçimlerle ilgili onların görüşlerini aldık hem de biz, Türkiye'de özellikle bu FETÖ'ye karşı yapılan operasyonlarla ve Türkiye'nin güneyindeki operasyonlarla ilgili görüşlerimizi anlattık. Görüştüğümüz senatörlerin bir kısmı Amerikan kabinesinde görev alacak. Dolayısıyla daha önce de yapılan görüşmelerle birlikte yapılan değerlendirmeler Türkiye'nin ve Amerika'nın Trump sonrasında yapılacak olan Amerikan politikalarına etki edecek görüşmeler oldu. Amerika'da demokratlar medya yoluyla insanları bazı konularda yönlendirmeye çalışırken biraz kendilerini kandırmışlar. Bu, ortaya çıktı. Herkes için çok büyük bir sürpriz oldu ama demokratlar içinde bir sürpriz olduğunu gördük. Neredeyse bütün tahmin şirketleri yanılmış oldu. Bu, bir kez daha gösteriyor ki sizin medyada ne söylediğiniz değil, milletin ne düşündüğü önemli.'
'Amerika'dan gelen ilk açıklamalar lehimize'
Seçimden sonra yapılan açıklamaların Türkiye'nin lehine olduğunu da sözlerine ekleyen Milletvekili Karayel, 'Biliyorsunuz ki seçimlerden önce Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ, Amerikan Adalet Bakanıyla görüşmüştü. İlerleyen süreç içerisinde terör örgütü lideri ile ilgili hukuki sürecin gerçekleşmesi gerektiğini biliyoruz. Sözlere değil, neler yapıldığına bakmak lazım. Ama ilk açıklamalar bizim lehimize. Bu da bize umut veriyor' diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Yolun başındayız'

1 Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Yolun başındayız'

Canımızı yolda bulmadık

2 Canımızı yolda bulmadık...

Samsunspor sabah akşam çalışıyor

3 Samsunspor sabah akşam çalışıyor

Kayıp kişi arabasında bıçaklanarak öldürüldü

4 Kayıp kişi arabasında bıçaklanarak öldürüldü

Samsun Valisi Kaymak'tan denetim vurgusu

5 Samsun Valisi Kaymak'tan denetim vurgusu

Atiker Konyaspor-Gençlerbirliği maçının ardından

6 Atiker Konyaspor-Gençlerbirliği maçının ardından

Samsun'da o mahalleyi ilk kez Taşçı ziyaret etti

7 Samsun'da o mahalleyi ilk kez Taşçı ziyaret etti

Ramazan göz dolduruyor

8 Ramazan göz dolduruyor

Meşhur Bafra salçalık kırmızı biberde hasat zamanı

9 Meşhur Bafra salçalık kırmızı biberde hasat zamanı

 Biletler satışta

10 Biletler satışta


SIRADAKİ HABER