AK Parti popülist politikalar üretiyor

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, AK Parti'nin popülist politikalar ürettiğini, sorunu kökten çözmek yerine, pansuman tedbirler aldığını söyledi

 AK Parti popülist politikalar üretiyor

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bütçesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Usta, 'Sosyal Harcamalar' üzerinden AK Parti’nin popülist politikalar ürettiğini, sorunu temelli çözmek yerine pansuman tedbirler aldığını ifade etti.

TAKDİR EDELİM AMA...
Sosyal harcamaların millî gelire oranının 2016 yılında yüzde 19,8 olacağını belirten Usta, "Bu sadece merkezî yönetime ait değil, onun dışındaki mahallî idareler şeklindeki diğer bütçe türlerinde de olmak üzere millî gelirin yüzde 20’sini sosyal harcamalar olarak harcıyoruz. Bu çok önemli bir rakamdır ve AKP hükümeti döneminde çok artmıştır. Bunun bir anlamda takdir edilecek yanı vardır ama burada şuna bakmak lazım: Biz sivrisinekle mi uğraşacağız yoksa bataklığı mı kurutacağız? Yani yoksullukla mücadele edilmesi lazım, kalıcı mücadele edilmesi lazım. Esas olan üretimdir, esas olan istihdamdır. İşin burasını maalesef atlıyoruz" dedi.

EKONOMİ TIKANDI
Türkiye ekonomisinin 2008 yılından beri büyümediğini belirten Milletvekili Erhan Usta açıklamasını şöyle sürdürdü: "2008’den beri tıkanmış bir ekonomi var. Biz ekonomiyi, kanallarını açmak yerine sürekli sosyal yardımlarda bulunuyoruz. Sosyal yardımlar yapılmasın demiyorum, yapılmalı ama esas olan üretim olmalı, esas olan istihdam olmalı. Siz ne kadar üretimi artırırsanız artırın, ne kadar istihdamı artırırsanız artırın toplumun içerisinde korumanız gereken kesimler olacaktır. Ancak üretimi ne kadar artırırsanız, ne kadar istihdamı artırırsanız, ihtiyaç sahiplerine de artan gelirinizle en iyi şekilde hizmet verebilirsiniz. İstihdamı caydırmayan sosyal yardım programları düzenlenmeli, fakat iş öyle bir abartıldı ki artık insanlar 'Ben niye çalışayım? Yani çalışmam için bir neden yok. Asgari ücretle çalışmak yerine sosyal yardım almak, şuradan almak, buradan almak, toparlamak daha kârlı daha kolay' diyor."

5,6 MİLYON İŞSİZ VAR
Erhan Usta, Türkiye’deki işsizlik oranlarıyla ilgili değerlendirmesinde de, "İstihdam verilerine baktığımız zaman işsizlik oranı yüzde 10,6; tarım dışı olarak alırsak yüzde 12,7; gençlerde alırsak yüzde 19. Şimdi, başka bir tanım yapacak olursak işsiz var, bir de iş aramayan fakat 'İş bulsam çalışırım' diyen var. Onun altına bakıyorsunuz 'Ümidim kırık. Zaten iş bulamadığım için iş aramıyorum.' diyor. Onları da kattığımızda 5,6 milyon kişi Türkiye'de normal şartlarda işsiz" ifadelerini kullandı.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu

1 Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu

İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

2 İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

Samsun'da kurs için gitti hayatı değişti

3 Samsun'da kurs için gitti hayatı değişti

Samsun'da minik Eymen derede boğuldu

4 Samsun'da minik Eymen derede boğuldu

 Samsun'da Fatih Temiz'e görkemli açılış

5 Samsun'da Fatih Temiz'e görkemli açılış

Hizmet yoksa oy da yok

6 Hizmet yoksa oy da yok

Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

7 Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

Kadroda önemli eksikler

8 Kadroda önemli eksikler

 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

9 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

Gözaltına alınan terörist emniyet binasından atlayıp intihar etti!

10 Gözaltına alınan terörist emniyet binasından atlayıp intihar etti!


SIRADAKİ HABER