YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Kadir GÜRKAN

Hatırlatmakta Fayda Var

ABD kaynaklı Ticaret Savaşında, ABD’nin Meksika ile anlaşma sağlaması ekonomik çevrelere nefes aldırırken AB’den ithal edilen otomobillere yönelik yaptırımlara başlayacağını açıklaması tansiyonu yükseltmeye devam etti.

Jackson Hole ekonomi sempozyumunda konuşan Fed Başkanı Powell, işgücü piyasasındaki olumlu görünümün sürmesi halinde kademeli faiz artışlarına devam edileceğini belirtmesi ise gelişmekte olan ülkelerin endişelerini artırdı.

Sistemi kuran ve işleten, oyun oynanırken kurallarını tüm itirazlara rağmen kendi çıkarları doğrultusunda değiştiriyor, değiştirecek.

İşsizlik

Ülkemizde işsizlik sorunu vardır, bu bir gerçek. Ancak diğer bir yandan da nitelikli ara teknik eleman tedarik sorunu vardır. (Operatör, kaynak inspektörü, CNC vb makine operatörü ) Bu iki tespitin haricinde özellikle hizmetler sektöründe ihtiyaç duyulan insan kaynağına iş beğenmemezlik veya tatmin edememezlik kaynaklı erişim sorunu var. Hizmetler sektöründe personel ilanlarına dönüş oldukça zayıf. İş arayan gençlerimizin sahadaki gerçekleri görerek mesleki beklentilerini revize etmeleri, daha gerçekçi yaklaşımlar içerisinde olmaları sürecin bir gerçeği.

Yerli Malı Yurdun Malı, Herkes Bunu Kullanmalı

Teknolojide ve üretimde dışa olan bağımlılığımızın sürdürülebilir bir yol olmadığını sanırım toplum olarak anlamaya başladık. Onlar üretsin biz tüketelim, bir yere kadar. Gelinen noktada yerli ve milli ürünler, teknolojiler üretebilmek konusunda toplumsal bir mutabakat sağlanmış ve uygulamaya geçilmiştir. (Stratejik Teşvik Belgelerinin verilmesi) Ancak yerli ve milli üretim yapmak yetmiyor, bu ürünleri ve teknolojileri kullanıcılarımızın tercih ederek satın alması gerekiyor. Ülkemizin iç ticaret rakamlarında ciddi bir paya sahip olan Kamu’nun bu tüketimde tercihini yerli ve milliden yana kullanması, vatandaşlarımıza örnek olması gerekiyor. Değerli Kamu yöneticilerimizin geleneksel alışkanlıklarını bir yana bırakarak yerli ve milliden yana inisiyatif kullanmaları, ülkemizin içinde bulunduğu durumu dikkate aldığımızda keyfi değil mecburiyet arzetmektedir.

Tasarruf

Ülkemizin mevduat sıkıntısı malumunuz. Bu mevduat sıkıntısını çözemediğimiz müddetçe, dış finans kuruluşlarına ve IMF, EBRD vb sistem aktörlerine el açmaya , direktif almaya devam edeceğiz. Mevduat biriktirmek ve kaynak oluşturmak konusunda tüm kurum , kuruluş ve vatandaşlarımızın ortak stratejide hareket etmesi orta ve uzun vadede ülkemizin gelişimi açısından stratejik bir öneme sahiptir.

Çok Konuşma, Çözümü Anlat Ya Da Çözümün Bir parçası Ol

İçerisinde bulunduğumuz durum yıkıcı eleştirel yaklaşım yerine yapıcı eleştirel yaklaşımın olması gerektiği, çözüm önerilerinin konuşulduğu, çözümün ve çıkışın arandığı bir atmosferi gerektiriyor. Aksi davranışların ülkemize yararı olmayacağı gibi getireceği zararı kestirebilmek oldukça güç.

Yazımızı bir Hintli Ressamın hikâyesi ile bağlayalım.

“Hindistan da çok ünlü bir ressam varmış. Herkes bu ressamın yaptıklarını kusursuz kabul edecek kadar beğenirmiş.Ve onu “Renklerin Ustası” anlamına gelen Ranga Çeleri olarak tanısa da;kısaca Ranga Guru derlermiş.
Onun yetiştirdiği bir ressam olan Raciçi ise artık eğitimini tamamlamış ve son resmini yaparak Ranga Guru’ya götürmüş ve ondan resmini değerlendirmesini istemiş.

Ranga Guru ise;

– Sen artık ressam sayılırsın Racaçi. Artık senin resmini halk değerlendirecek diyerek resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve en görünen yerine koymasını istemiş. Yanına da kırmızı bir kalem koyarak halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş. Raciçi denileni yapmış Ve birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş ki, tüm resim çarpılar içinde ve neredeyse görünmüyor.

Çok üzülmüş tabii. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar sanki. Alıp resmi götürmüş Ranga Guru’ya ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş. Ranga Guru üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini önermiş. Raciçi yeniden yapmış resmi ve gene Ranga Guru’ya götürmüş. Tekrar şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş Ranga Guru.Ama bu defa yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya, birkaç fırça ile birlikte. Ve yanına insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı ile birlikte bırakmasını istemiş.
Raciçi denileni yapmış. Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine hiç dokunulmamış, fırçalar da, boyalar da kullanılmamış..
Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru’ya gitmiş ve resme dokunulmadığını anlatmış.
Ranga Guru ise;

Sevgili Raciçi, sen birinci konumda insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün.
Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı.. Oysa ikinci konumda onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye kalkmadı, cesaret edemedi. Sevgili Raciçi Mesleğinde usta olman yetmez, bilge de olmalısın. Emeğinin karşılığını, ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın. Onlara göre senin emeğinin hiç bir değeri yoktur. Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle tartışma.”

Sağlıcakla

İYİ Kİ VARSINIZArka KapıKarmaşık GündemTepki Hamleleri Nasıl Olacak?...İKLİM29 Milyar DolarGeçen HaftaTERCİH SİZİNBitmeyen MaratonHatırlatmakta Fayda VarYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
MUHALİF ADAYLARIN RAKİBİ KİM?
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
İYİ Kİ VARSINIZ
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SEÇİM ANKETLERİNE FAZLA İNANMA ANKETSİZ DE KALMA
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
AKIL ORTAKLIĞI
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
BREMEN MIZIKACILARIMIZ VE GAZZE!...
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Patrik Barthalemous ve Kin Kapısı
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Hal-i Pürmelal-3
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM (1)
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
ACABA BİZ DEİST MİYİZ?
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GENÇLERİMİZİ BUNA HAZIRLIYOR MUYUZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
ATATÜRK’Ü ANDIK, ANIYORUZ, ANACAĞIZ… O KADAR (MI) ?
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
DELTA
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya-I
Erdal AĞAR
Ayhan HAMLI
ATATÜRK VE ZEKİ MÜREN
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
AŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?
Akın ÜNER
M. Halistin KUKUL
YAZIKTIR!..GÜNAHTIR!..AYIPTIR!..
M Halistin KUKUL
Fulya ZORLU
Kimin Tercihi?
Fulya ZORLU
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR IV
Gül TURAN
Turgay SAAT
ADALARI KAYBETMEYELİM
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
GÖRÜŞ AÇISI...
Ömer PAMUK
Kenan ÖZTÜRK
Gökçepınar yaylasından     
Kenan ÖZTÜRK
Yavuz BAYRAM
Fizik Ötesi Şiddet!..
Yavuz BAYRAM
Hikmet KURADA
Türkiye Off-Road Şampiyonası Sinop’ta Yapıldı
Hikmet KURADA
Ceyhun DONBAY
SARIYER'İN LİDERLİK SENDROMU
Ceyhun DONBAY
Metin ATLI
PANİK YOK...
Metin ATLI
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Embiya SANCAK
GÜLSAN ÜZERİNE
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
M. KEMAL
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
1 SAATTE 10 MİLYAR DOLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Salim YILDIZ
Hiç iyi olmadı
Salim YILDIZ
Selçuk KAYA
Hakem hata yaptı da ya bizim hatalarımız...
Selçuk KAYA
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Kürşad GÜNDOĞDU
Zihniyet... Samimiyet... ''Ve Maske''
Kürşad GÜNDOĞDU
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Cevdet YILMAZ
Ortalama Ömür, Ortalama Yaşam Beklentisi ve Mezarda Emeklilik
Cevdet YILMAZ
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
ÇEKİRGE BİR SIÇRAR İKİ SIÇRAR
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
İlker Mutlu
İlle de gençlik...
İlker Mutlu
Mehmet ÖZ
TÜRKLERDE MİLLET ŞUURU
Mehmet ÖZ
Ahmet HAYVALI
CEMAL YEŞİLYURT ve SAMSUN...
Ahmet HAYVALI