YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Kadir GÜRKAN

Hatırlatmakta Fayda Var

ABD kaynaklı Ticaret Savaşında, ABD’nin Meksika ile anlaşma sağlaması ekonomik çevrelere nefes aldırırken AB’den ithal edilen otomobillere yönelik yaptırımlara başlayacağını açıklaması tansiyonu yükseltmeye devam etti.

Jackson Hole ekonomi sempozyumunda konuşan Fed Başkanı Powell, işgücü piyasasındaki olumlu görünümün sürmesi halinde kademeli faiz artışlarına devam edileceğini belirtmesi ise gelişmekte olan ülkelerin endişelerini artırdı.

Sistemi kuran ve işleten, oyun oynanırken kurallarını tüm itirazlara rağmen kendi çıkarları doğrultusunda değiştiriyor, değiştirecek.

İşsizlik

Ülkemizde işsizlik sorunu vardır, bu bir gerçek. Ancak diğer bir yandan da nitelikli ara teknik eleman tedarik sorunu vardır. (Operatör, kaynak inspektörü, CNC vb makine operatörü ) Bu iki tespitin haricinde özellikle hizmetler sektöründe ihtiyaç duyulan insan kaynağına iş beğenmemezlik veya tatmin edememezlik kaynaklı erişim sorunu var. Hizmetler sektöründe personel ilanlarına dönüş oldukça zayıf. İş arayan gençlerimizin sahadaki gerçekleri görerek mesleki beklentilerini revize etmeleri, daha gerçekçi yaklaşımlar içerisinde olmaları sürecin bir gerçeği.

Yerli Malı Yurdun Malı, Herkes Bunu Kullanmalı

Teknolojide ve üretimde dışa olan bağımlılığımızın sürdürülebilir bir yol olmadığını sanırım toplum olarak anlamaya başladık. Onlar üretsin biz tüketelim, bir yere kadar. Gelinen noktada yerli ve milli ürünler, teknolojiler üretebilmek konusunda toplumsal bir mutabakat sağlanmış ve uygulamaya geçilmiştir. (Stratejik Teşvik Belgelerinin verilmesi) Ancak yerli ve milli üretim yapmak yetmiyor, bu ürünleri ve teknolojileri kullanıcılarımızın tercih ederek satın alması gerekiyor. Ülkemizin iç ticaret rakamlarında ciddi bir paya sahip olan Kamu’nun bu tüketimde tercihini yerli ve milliden yana kullanması, vatandaşlarımıza örnek olması gerekiyor. Değerli Kamu yöneticilerimizin geleneksel alışkanlıklarını bir yana bırakarak yerli ve milliden yana inisiyatif kullanmaları, ülkemizin içinde bulunduğu durumu dikkate aldığımızda keyfi değil mecburiyet arzetmektedir.

Tasarruf

Ülkemizin mevduat sıkıntısı malumunuz. Bu mevduat sıkıntısını çözemediğimiz müddetçe, dış finans kuruluşlarına ve IMF, EBRD vb sistem aktörlerine el açmaya , direktif almaya devam edeceğiz. Mevduat biriktirmek ve kaynak oluşturmak konusunda tüm kurum , kuruluş ve vatandaşlarımızın ortak stratejide hareket etmesi orta ve uzun vadede ülkemizin gelişimi açısından stratejik bir öneme sahiptir.

Çok Konuşma, Çözümü Anlat Ya Da Çözümün Bir parçası Ol

İçerisinde bulunduğumuz durum yıkıcı eleştirel yaklaşım yerine yapıcı eleştirel yaklaşımın olması gerektiği, çözüm önerilerinin konuşulduğu, çözümün ve çıkışın arandığı bir atmosferi gerektiriyor. Aksi davranışların ülkemize yararı olmayacağı gibi getireceği zararı kestirebilmek oldukça güç.

Yazımızı bir Hintli Ressamın hikâyesi ile bağlayalım.

“Hindistan da çok ünlü bir ressam varmış. Herkes bu ressamın yaptıklarını kusursuz kabul edecek kadar beğenirmiş.Ve onu “Renklerin Ustası” anlamına gelen Ranga Çeleri olarak tanısa da;kısaca Ranga Guru derlermiş.
Onun yetiştirdiği bir ressam olan Raciçi ise artık eğitimini tamamlamış ve son resmini yaparak Ranga Guru’ya götürmüş ve ondan resmini değerlendirmesini istemiş.

Ranga Guru ise;

– Sen artık ressam sayılırsın Racaçi. Artık senin resmini halk değerlendirecek diyerek resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve en görünen yerine koymasını istemiş. Yanına da kırmızı bir kalem koyarak halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş. Raciçi denileni yapmış Ve birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş ki, tüm resim çarpılar içinde ve neredeyse görünmüyor.

Çok üzülmüş tabii. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar sanki. Alıp resmi götürmüş Ranga Guru’ya ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş. Ranga Guru üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini önermiş. Raciçi yeniden yapmış resmi ve gene Ranga Guru’ya götürmüş. Tekrar şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş Ranga Guru.Ama bu defa yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya, birkaç fırça ile birlikte. Ve yanına insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı ile birlikte bırakmasını istemiş.
Raciçi denileni yapmış. Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine hiç dokunulmamış, fırçalar da, boyalar da kullanılmamış..
Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru’ya gitmiş ve resme dokunulmadığını anlatmış.
Ranga Guru ise;

Sevgili Raciçi, sen birinci konumda insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün.
Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı.. Oysa ikinci konumda onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye kalkmadı, cesaret edemedi. Sevgili Raciçi Mesleğinde usta olman yetmez, bilge de olmalısın. Emeğinin karşılığını, ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın. Onlara göre senin emeğinin hiç bir değeri yoktur. Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle tartışma.”

Sağlıcakla

BDIARTI DEĞERSürdürülebilirlikNereye Kadar?...55 DU 637Taşın Altına Elini Koyma ZamanıSAMSUN2018He for SheYapay ZekaYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
AH ŞU İCATLAR
Osman KARA
Erdem EROL
TEKİN'İN KRİZ YÖNETİMİ
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
HANGİ PARTİ OY İSTEYEBİLİR?
Mustafa GENÇ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÖKSÜRÜK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Ayhan HAMLI
"AĞLAMAYIN, ŞEHİT AİLESİYİZ BİZ, AĞLAMAYIN, BAŞIMIZ DİK"
Ayhan HAMLI
Şakir DEMİRCİ
LİSTELERDE KADININ ADI YOK
Şakir DEMİRCİ
Yavuz BAYRAM
TÜRKÇENİN YÜZSÜZLERİ!..
Yavuz BAYRAM
Ersin ERGE
YEREL YÖNETİM AKTÖRÜ DERKEN
Ersin ERGE
Ender GÜR
SORUMLULUK
Ender GÜR
Nami Cem İYİGÜN
İSTİHDAMDA BÜYÜK DÖNÜŞÜM
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Merhametli Yürekler
Kenan ÖZTÜRK
Cevdet YILMAZ
Samsun'da Her Okula Bir Samsun Kitaplığı
Cevdet YILMAZ
Hikmet KURADA
Evlilikte Başarı Yalnız Aranan Kişiyi  Bulmakta Değil…
Hikmet KURADA
Naci ALTUNCU
BELEDİYE MECLİSİ?
Naci ALTUNCU
Birol BİRCAN
Slogan her şeydir…
Birol BİRCAN
Doç. Dr. Yetkin BULUT
YAPAY ZEKÂDA SON NOKTA
Doç Dr Yetkin BULUT
Memduh ERKİN
YENİLİKLER      
Memduh ERKİN
Metin ATLI
İSMET HOCA DOĞRU YOLDA
Metin ATLI
Ergin KAHVECİ
TANZİM Mİ? SATIŞ MI?
Ergin KAHVECİ
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
Mehmet ÖZ
OZAN ARİF’E RAHMET
Mehmet ÖZ
Embiya SANCAK
GÜLSAN VE ADAYLAR
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
İŞSİZLİK
Alpaslan ÇEPNİ
Kadir GÜRKAN
BDI
Kadir GÜRKAN
Kürşad GÜNDOĞDU
İTİBAR SONADIR
Kürşad GÜNDOĞDU
Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU
DÜNYADA SAADETİ YAŞAYANLAR
Av Dr Cengizhan HATİPOĞLU
Kenan ERZURUMLU
Yeni nesil ülkücülere açık eleştiri…
Kenan ERZURUMLU
Ahmet HAYVALI
BAĞIMSIZ DENETİME TABİ OLMANIN KRİTERLERİ...
Ahmet HAYVALI
Salim YILDIZ
Bizi bu hallere düşürenler utansın
Salim YILDIZ
Selçuk KAYA
Taşdemir'in akıl oyunları...
Selçuk KAYA
Ömer PAMUK
FARKINDALIK YARATMAK...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
OZAN ARİF'İ ANLAMAK...
Akın ÜNER
Cesur CEYLAN
SEVMEK ve SEVİLMEK
Cesur CEYLAN
Fulya ZORLU
3-6 Yaş Arası İtiraz Problemi
Fulya ZORLU
Gül TURAN
BENİM OYUM  ZİHNİ  ŞAHİN' E...
Gül TURAN
Hasan Cem KESKİN
ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİN
Hasan Cem KESKİN
İlker Mutlu
İki oyuna gittim
İlker Mutlu
M. Halistin KUKUL
MUSTAFA CEMİLOĞLU’NDAN ABDUREHİM HEYİT'E
M Halistin KUKUL
İbrahim TELLİOĞLU
AVRUPA'DAKİ TÜRK ALEYHTARLIĞININ TARİHİ ARKA PLANI
İbrahim TELLİOĞLU
Mustafa ÖZBALCI
DİL, DİLLER VE DİLİMİZ    
Mustafa ÖZBALCI
Murat Sandıkçı
İNSAN YENİLİNCE TÜKENMEZ, PES EDİNCE TÜKENİR...
Murat Sandıkçı
Turgay SAAT
MADALYALAR SAMSUN'A
Turgay SAAT
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
ADANA MUTABAKATI NEDEN GÜNDEME GETİRİLDİ
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Erdal AĞAR
İçimizdeki Şiddet
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
FUTBOL ŞEHRİ SAMSUN, TESİS FAKİRİ!
Ceyhun DONBAY
Kenan KAYIKÇI
ÇOCUKLARDA KUVVET GELİŞİMİ
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
KARARLAR ve HAMLELER KADERİMİZİ BELİRLER...
Selamet ATLI
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ