TÜED Başkanı Kazım Ergün, emeklilerin maaş zammı taleplerini dile getirdi. 5 aylık enflasyon oranı yüzde 22,72 iken, emekliler en az 15 bin TL seyyanen zam bekliyor.

Emekliler İçin Seyyanen Zam Talebi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün, emeklilerin maaş zammı ve aylık bağlama oranı konusundaki taleplerini gündeme getirdi. Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, son 5 aylık enflasyon oranının yüzde 22,72 olması, emeklilerin maaş zammı beklentilerini de artırdı.

Ergün, emeklilerin daha önce kendilerine verilmeyen 8.077 liralık seyyanen zam ve yüzde 5,7'lik büyüme oranı dikkate alınarak en az 15 bin lira seyyanen zam beklediklerini belirtti.

Maaş Zamlarındaki Eşitsizlik ve Aylık Bağlama Oranı Sorunu

Kazım Ergün, yaptığı açıklamada, yüzdelik artışların eşitsizliği artırdığına dikkat çekti. Ekonomik büyümeden emekliye seyyanen zam ile pay verilmesi gerektiğini vurgulayan Ergün, şu ifadeleri kullandı:

"Daha önce memura verilen 8.077 liralık seyyanen zamdan emekli keseneği de kesilmedi. Bu yanlış düzeltilirse, memur emeklisine de yansıyacak. Hem yüzde 5,7’lik büyüme oranı hem de daha önce emekliye verilmeyen 8.077 liralık seyyanen zammı düşündüğümüzde, hak edilmiş seyyanen zam 12 bin lira civarında. Geçen yılın 8.077 lirası bu yıl aynı değeri taşımıyor. Emeklinin seyyanen zam beklentisi 15 bin lira."

Ergün ayrıca, maaş bağlama sisteminin yenilenmesi gerektiğini belirterek, "Aylık bağlama oranı yüzde 70’ten yüzde 35’lere indi. Bu durum emeklilerin ciddi kayıplar yaşamasına neden oluyor. Bu parametrelerin değişmesi gerekiyor" dedi.

Murzioğlu: “KOBİ’lere 20 milyon TL’ye kadar finansman erişim imkanı” Murzioğlu: “KOBİ’lere 20 milyon TL’ye kadar finansman erişim imkanı”

Bayram İkramiyesi Konusunda Tepki

Bayram ikramiyesi artışının da bir sisteme oturtulması gerektiğini vurgulayan Ergün, "Hükûmet bu artış sistemini getirmedi. 1.000 liralık bayram ikramiyesinde enflasyon oranında bile artış yapılsa rakamın 5 bin lirayı geçtiğini görürdük. Emekli 1.000 lira bayram ikramiyesi aldığı dönemde 700 liraya bir kurban alabiliyordu; bugün bir kurbanı 3 bin liraya alabilme imkânı yok" diye konuştu.

TÜED Başkanı Ergün, emeklilerin ekonomik zorluklarla başa çıkabilmesi için adil ve sürdürülebilir zam taleplerinin dikkate alınmasını umuyor. Emeklilerin yaşam standartlarını yükseltmek ve ekonomik büyümeden adil pay almak adına, seyyanen zam ve maaş bağlama oranında düzenleme yapılması gerektiğini savunuyor.

Editör: Ismail Usta