Konya’nın Akşehir ilçesinde 7. Ulusal İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması Bölge Finalleri gerçekleştirildi.

Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen 7. Ulusal İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması Bölge Finalleri yapıldı. Bölge finalleri yarışmalarında küçük öğrencilerin yaptıkları tiyatro gösterileri izleyenlerin büyük beğenisini topladı. Akşehir Kültür Merkezi’ndeki yarışmada jüri üyeliklerini: Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuarı Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Baltacan, Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuarı Öğretim Üyesi Araştırma Görevlisi Hüseyin Şen, Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Halil Sevim, Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Araştırma Görevlisi Mehmet Işık, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertan Engin, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Kağan Gariper, Konya Şehir Tiyatrolarından Ekrem Tümge Denizmen, Konya Şehir tiyatrolarından Zeynep Çimenciler yaptı.

Yarışma öncesi bir açılış konuşması yapan Akşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Serhat Arslan, tüm katılımcılara başarılar diledi. Yarışmada fıkraları, değişik kostüm ve müziklerle süsleyerek Türkiye finaline kalmak için çaba sarf eden minik öğrenciler, performansları ile büyük beğeni topladı. Yarışmanın sonunda jüri üyelerine programa katılan protokol tarafından birer plaket takdim edildi.

Plaket takdimi sırasında bir konuşma yapan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Akşehir’in Nasreddin Hoca diyarı olduğunun altını çizerek, “Hoşgörü, tebessüm, gülümseme deyince akla Akşehir geliyor. Bu anlamda da sizleri buradan gülümseterek, güzel hatıralarla göndermek istiyoruz. Bugün yarıştınız, ben hepinizi ayrı ayrı kutluyorum. Bugün dereceye girenleri tebrik ediyoruz, giremeyenleri de tebrik ediyoruz. Buraya gelmek, yarışmak, burada gösteri sunmak bu minik kalpler için çok önemli bir özgüven. Onları buraya hazırlayan tüm eğiticileri ve öğretmenlerimizi de kutluyorum. Yine anne ve babalara teşekkür ediyorum. Yarınki Türkiye Finalinde de hepinize ayrı ayrı başarılar diliyorum” diye konuştu.

Başkan Akkaya’nın konuşmasından sonra miniklerin büyük heyecanı içinde, Türkiye finaline katılmaya hak kazanan okullar açıklandı. Türkiye finaline katılamayan okul öğrencilerine protokol tarafından madalya ve hediye takdiminin ardından hatıra fotoğrafı çekilmesiyle bölge finalleri yarışması sona erdi.

Çocuklar yarenler ile gönüllerince eğlendi

Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması kapsamında yarışmacı çocuklara Türkiye finali öncesi Akşehir Belediyesi Sıra Yarenleri tarafından özel bir gösteri de sunuldu. Akşehir Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte gösteri öncesi katılımcılara Yarenlik kültürü, geleneği ve oyunları hakkında bir bilgilendirme yapıldı. Geleneksel yaren oyunlarına fincan oyunu ile başlayan Yarenler, fincan oyununda ceza alan misafirle birlikte ceza oyunlarına başladılar. Vız vız, tabur, tavuğu kim çaldı, balon patlatma, çuval yarışı gibi oyunları sergileyen ve oyunlarına minik çocukları ile öğretmenlerini de dahil eden yarenler, izleyenlere kahkaha dolu saatler geçirtti.

Akşehir Kültür Merkezinde ki, gösteriye Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, AK Parti İlçe Başkanı Muammer Sağlam, Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Korkusuz ile yarışma için gelen öğrenciler ve öğretmenleri katıldı.