Türkiye'de geri dönüşüm teşvik edilmesi amacıyla depozito sistemi 2025'te başlıyor. 0.1 ila 3 litre hacimli plastik şişe ve kutular geri dönüştürüldüğünde, şişe başına 25 kuruş ödenecek ve bu paralar alışverişte kullanılabilecek.

Depozito Sistemi Nedir?

Depozito sistemi, atıkların geri dönüşümünü teşvik etmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu sistemde, ambalajlar için belirli bir ücret depozito olarak alınır ve ambalajlar geri dönüştürüldüğünde bu ücret geri ödenir.

Türkiye'de Depozito Sistemi Nasıl Uygulanacak?

Türkiye'de depozito sistemi ilk etapta 0.1 ila 3 litre hacimli plastik şişe ve kutular için uygulanacak. Bu ambalajlar için şişe başına 25 kuruş depozito alınacak. Tüketiciler, geri dönüşüm kutularına bu ambalajları atarak depozito ücretlerini geri alabilecekler. Depozito ücretleri, geri dönüşümden sorumlu firmalar tarafından belirlenen noktalardan ya da alışverişlerde kullanılabilecek kartlar aracılığıyla iade edilecek.

Depozito Sisteminin Faydaları

Kardeş Ülkemiz Azerbaycan Başkanı Hasanov'dan Türkiye Açıklaması! Kardeş Ülkemiz Azerbaycan Başkanı Hasanov'dan Türkiye Açıklaması!

Depozito sisteminin birçok faydası olması bekleniyor. Bu sistem sayesinde:

  • Geri dönüşüm oranlarının artması,
  • Çevre kirliliğinin azalması,
  • Atık yönetiminde tasarrufun sağlanması,
  • Ekonomiye katkı sağlanması hedefleniyor.

2025'ten İtibaren Daha Temiz Bir Çevre

Depozito sisteminin 2025 yılında uygulamaya konmasıyla birlikte Türkiye'de geri dönüşümün daha da yaygınlaşması ve çevrenin korunmasına önemli katkılar sağlanması bekleniyor.