HaberlerSamsun haberSamsun Şeker'le ilgili siyaset ve bürokrasi sustu, sendika başkanı açıkladı

Samsun Şeker'le ilgili siyaset ve bürokrasi sustu, sendika başkanı açıkladı - Samsun haber

Samsun'da Çarşamba Şeker Fabrikası'nın bu yıl ürün almayacak olması, açılmayacağı iddialarını da beraberinde getirirken; siyaset ve bürokrasi suskunluğunu korudu. Şeker fabrikasıyla ilgili '2021de açılacak' açıklamasını yapmak ise Şeker İş Sendikası çarşamba Şube Başkanı Sinan Türe'ye kaldı

Samsun Şeker'le ilgili siyaset ve bürokrasi sustu, sendika başkanı açıkladı


1989 yılında üretime başlayarak bölgedeki şeker pancarını işleyen Çarşamba Şeker Fabrikası, 2010 yılında iktidarın aldığı kararla üretime ara vermişti. 10 yıl boyunca üretim yapmayan fabrika 2019 yılında tekrar açılma kararı aldı.  Ancak tarlasına şeker pancarı eken çiftçi hasata hazırlandığında "Çarşamba Şeker Fabrikası pancar işlemeyecek, pancarlar Kastamonu'da işlenecek" kararı bildirildi. Bu açıklamaların ardından çeşitli çevrelerden Şeker Fabrikası'yla ilgili eleştiriler yoğunlaştı. Artan eleştirilere siyasetçiler ve bürokrasiden yanıt gelmezken, Şeker-İş Çarşamba Şube Başkanı Sinan Türe, fabrikanın 2021'de hizmete gireceğini, Çarşamba'da teslim alınacak şekerin  100 kamyonla Kastamonu'ya taşınacağını açıkladı.

  "Çarşamba Şeker Fabrikasının çalışacağından herkes emin olsun"
Çarşamba Şeker Fabrikasının açılma süreci ile ilgili bilgi veren Şeker - İş Sendikası Çarşamba Şube Başkanı Sinan Türe, "Çarşamba Şeker Fabrikası 1989 yılında üretime başladı. 2010 yılına kadar kesintisiz üretim yapmıştır. Şeker fabrikası 1996 yılının sonunda ilk defa ham şeker işleyerek ham şeker tesisi bulunan özel fabrikalardan bir tanesidir. 2010 yılında çiftçiler alternatif ürünlere yönelmesi üzerine fabrika üretime ara vermiştir. 2010'dan 2020'ye kadar Çarşamba Şeker Fabrikası üretim yapmamıştır. Arkadaşlarımız farklı fabrikalarda çalışmışlardır. Genel müdürünün 2019 yılında değişmesi ile birlikte ve müdürümüzün üretimden yana tavır almasından dolayı fabrika 2020 yılında tekrar üretimi amaçlamıştır. Türkşeker olarak 15 fabrikamız vardır. 1 tanesi şu anda çalışmıyor. Bu 1 tanesinin de geri kazanılarak tüm şeker fabrikaların çalışmasıyla ilgili genel müdürümüz tasarrufa girmiştir. Çarşamba Şeker Fabrikası 2020 yılında kampanyaya açmak üzere karar almıştır. Gelinen noktaya bakıldığında karar alınmasının ardından mart ayında fabrikalardan bizlere yaklaşık 50 tane elaman gelerek revizyon işlerine başlandı. Bu bakım ve yenileme çalışmalarının başlamasının ardından dünyayı etkileyen pandemi olayı patlak verdi. Bizim bu elemanlar geri gitmek zorunda kaldı. Revizyon işlerine 3 ay kesintisiz ara verdik" dedi.

  PANCARLAR KASTAMONUYA 100 KAMYONLA TAŞINACAK
Fabrikanın çiftçilerin mağdur olmaması adına pancarların ücretsiz olarak kendi bünyelerinde olan Kastamonu Şeker Fabrikasına alınacağı ifade eden Türe, "Çarşamba Şeker Fabrikasının revizyon işlerini 15 Eylül'e kadar bitirerek bölgede ekilen pancarları tekrar bölgede işleyerek ambarımıza şeker koymak ve bölgedeki besiciliği de desteklemek bizim planımızdı. Elimizde olmayan sebeplerden dolayı revizyonda aksaklıklar oldu. Bazı ihaleler uzadı. Çiftçimizin pancarının yetiştirildiği eylül ve ekim ayına denk getiremedik. Çiftçimizi mağdur olmasın diye onların lehine bir karar aldık. Çarşamba Şeker Fabrikasının deneme kampanyası belki de açılması Kasım sonunu bulacaktır. Bu zamana kadar çiftçimizin pancarı tarlada kaldığı zaman onların aleyhine olacaktır. Pancarın verimi düşecektir. Yönetim olarak alınan kararda Çarşamba bölgesinin pancarının pik yaptığı, verim olarak en yüksek olduğu zamanda bizler bunları alarak yine Türkşeker'e ait Kastamonu Şeker Fabrikasına götürülme kararı aldık. Biz bu bölgede şeker pancarının tekrar ekimi ile ilgili sahaya çıktığımızda müdürümüzle çiftçiye şu sözü verdik. Makineli tarımı buraya getireceğiz. Makine ile sökümü yapacağız. Çiftçinin cebinden 5 kuruş para çıkmadan pancarı fabrikaya teslim alacağız, dedik. Söküm ekipmanlarımızı kurduk. Yarından itibaren arkadaşlarımız sahada söküme başlayacaklar. Kastamonu'ya giden şeker pancarları çiftçiden hiç bir ücret alınmadan 100 tane kamyonla devam gidiş dönüş yaparak taşınacaktır.Aynı zamanda hak ettiği küspe de çiftçiye teslim edilecektir. Burada en ufak mağduriyet söz konusu değildir. Önümüzdeki sene Çarşamba Şeker Fabrikasının tam kapasite çalışacağından herkes emin olsun" diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Fındık fiyatları ne kadar? 15 Eylül Salı il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 15 Eylül Salı il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 16 Eylül Çarşamba il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 16 Eylül Çarşamba il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 17 Eylül Perşembe il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 17 Eylül Perşembe il il güncel fındık fiyatlarıSamsun Çarşamba Şekerin Makinaları Bile Başka Fabrikalara GönderilmişSamsun Çarşamba Şekerin Makinaları Bile Başka Fabrikalara GönderilmişSamsun'daki hazine arazileri çiftçilere kiraya veriliyorSamsun'daki hazine arazileri çiftçilere kiraya veriliyor

SIRADAKİ HABER