Faiz Artışı Etkisini Gösteriyor?

Faiz Oranı

 Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, mart ayında kredi kartından nakit çekim işlemleri %26,3 oranında geriledi. Bu düşüş, şubat ayına kıyasla oldukça önemli bir miktar.

  • 15 Mayıs 2024 10:58 tarihinde yayınlandı.
  • Son güncelleme: 15 Mayıs 2024 10:51 saatinde yapıldı.

Nakit Çekimde Düşüş, Mevduatta Artış:

Ekonomim'den Şebnem Turhan'ın haberine göre, Merkez Bankası, 16 Mart'ta kredi kartlarından ve kredili mevduat hesaplarından nakit çekim faiz oranını %5'e yükseltti. Bu faiz artışı, kredi kartından nakit çekim işlemlerinde etkili bir frenleme etkisi yarattı.

Buna karşın, kredili mevduat hesaplarında ise bakiye artışı devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 3 Mayıs 2024 itibarıyla bireysel kredili mevduat hesapları bakiyesi yüzde 41 artışla 237 milyar 320 milyon liraya yükseldi.

Faiz Artışının Nedenleri:

Yeni ekonomi yönetimi, göreve geldiği günden itibaren kredi kartı harcamalarına çeki düzen verme yolunda adımlar atıyor. Geçen yıl haziran ayından önce, kredi kartı faiz oranları oldukça düşüktü. Bu durum, kredi kartı harcamalarında ve nakit çekim işlemlerinde hızlı bir artışa yol açtı.

Ancak, politika faizindeki artışlar sonrasında bu faiz oranları da yükseltilmeye başladı. 16 Mart'ta ise Merkez Bankası, kredi kartından nakit çekim ve kredili mevduat hesaplarında uygulanacak aylık azami akdi faiz oranını yüzde 4,42'den yüzde 5'e çıkardı.

Faiz Artışının Etkileri:

Faiz artışının kredi kartından nakit çekim işlemlerini ne kadar etkilediği net bir şekilde görülüyor. BKM verilerine göre, mart ayında nakit çekim tutarı şubata göre yüzde 26,32 düşüşle 89,34 milyar liraya indi. Nakit çekim işlem adedi de yüzde 18,44 azaldı.

Faiz artışının nisan ve mayıs aylarında da etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Besiciler bayramda da kurbanlık mesaisinde Besiciler bayramda da kurbanlık mesaisinde

Kredili Mevduatta Durum:

Kredili mevduat hesaplarında ise haftalık artış devam ediyor. BDDK verilerine göre, 3 Mayıs 2024 itibarıyla bireysel KMH bakiyesi yüzde 41 artışla 237 milyar 320 milyon liraya yükseldi.

Merkez Bankası'nın faiz artışı, kredi kartı kullanımında önemli bir değişikliğe yol açıyor. Nakit çekim işlemleri yüzde 26 oranında düşerken, kredili mevduat hesaplarında ise artış devam ediyor. Faiz artışının önümüzdeki aylarda da kredi kartı kullanımı ve nakit çekim işlemlerini nasıl etkileyeceği merak konusu.

Editör: Arda KERSU