Giresun Belediyesi tarafından düzenlenecek 47. Uluslararası Aksu Festivali için bugün bir tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Trendyol 1. Lig: Giresunspor: 1 - Ümraniyespor: 2 Trendyol 1. Lig: Giresunspor: 1 - Ümraniyespor: 2

Giresun’da halk tarafından “Mayıs Yedisi” olarak adlandırılan ve binlerce yıllık geçmişe sahip olduğu iddia edilen festival bu yıl 19-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak.

Giresun Belediye Başkanı Fuat Köse düzenlediği basın toplantında, festivalin tüm maliyetinin sponsorlar tarafından karşılandığını ve belediyeye bir yük getirmediğini söyledi.

Başkan Köse yaptığı açıklamada, "Uzun bir aradan sonra Giresun’da tekrar yapılacak olan Aksu Festivali’ni en iyi şekilde hazırlamak için birlikte çalıştık. Meclis üyeleri, belediye çalışanları ve iş dünyasından destekçilerimizle birlikte festivali düzenlemek için çaba gösterdik. Bu yılki festivalimizin maliyeti yaklaşık olarak 10 milyon lira olmasına rağmen, iş birliğiyle neredeyse sıfıra indirdik. Giresunlu iş insanlarının ve destekçilerimizin yanımızda olduğunu bilmek bizim için gurur verici. Ayrıca ismini açıklamak istemeyen birçok iş insanı ve destekçimize de teşekkür ediyorum. Onların desteğiyle festivalimizi şimdiden büyük bir başarıya dönüştürdük" ifadelerini kullandı.

Köse ayrıca, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve çevre il ve ilçelerdeki belediye başkanlarıyla Giresunlu tüm siyasetçilerin festivale davet edildiğini açıkladı.

19 Mayıs günü başlayacak festival kapsamında geleneksel ritüellerin yanı sıra birçok konser, sergi, halk oyunları gösterisi, Solo Türk gösteri uçuşu ve Haluk Levent konseri sahnelenecek. Bu yıl maliyet artışları ve zaman darlığı nedeniyle yurtdışından katılımın az olması beklenen festivalde Gürcistan ve Slovakya’dan halk oyunları ekipleri yer alacak.

Kaynak: iha