Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024 yılının “Emekliler Yılı” ilan edildiğini belirterek, bu kapsamda emeklilerin ekonomik ve sosyal refahını artırmaya yönelik çalışmalar yapacaklarını bildirdi.

Tr Emekli

Işıkhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde düzenlenen “Türkiye Yüzyılının Emektarları Çalıştayı”nda yaptığı konuşmada, emeklilerin ekonomik refahı, sosyal refahı, çalışma yaşamı ile ilgili kültürel miras ve kuşaklararası aktarım ve bilimsel faaliyetler olmak üzere 4 ana başlık altında gerçekleştirecekleri çalışmaları sene içerisinde hayata geçireceklerini bildirdi.

Emekli maaşlarında ek zam

Işıkhan, emeklilere yapılan ek zamla ilgili de bilgi vererek, 2024 yılının ilk yarısı için memur emeklilerine yüzde 49,25 artış sağladıklarını ve akabinde SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de yüzde 37,57 olarak ortaya çıkan artış oranlarına 11,68 puan daha artış ilave ederek, emekli maaşları artış oranlarını tüm emekliler için eşitlediklerini belirtti.

Işıkhan, emeklilere verilen zam oranlarından sonra oluşan aylık farkları hakkında ise, “Zam oranları Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra oluşan aylık farkları, yaklaşık bir hafta içerisinde emeklilerimizin hesabına yatmış olacaktır inşallah” dedi.

Emeklilerin refahı için çalışmalar

Emeklilerin geçimlerini sağlamak ve refahlarını yükseltmek için sürekli çalışma halinde olduklarını belirten Işıkhan, muhalefeti de eleştirdi. Işıkhan, “Emeklileri ancak oy deposu olarak gören, seçimden seçime hatırlayan, oy devşirmek için emeklilerimiz hakkında her türlü yalana, yanlışa başvuran muhalefetin aksine biz emeklilerimizi her anlamda eskisinden daha iyi hale getirdik. Bundan sonra da hizmetlerimizi sürekli geliştirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Emeklileri sadece ekonomik olarak değil sosyal olarak da güçlendirmeye devam edeceklerini vurgulayan Işıkhan, “2024 Emekliler Yılı kapsamında Bakanlık olarak Türkiye Yüzyılı’nın Emektarları Programı'nı hayata geçiriyoruz. Bu programı inşallah siz değerli paydaşlarımızla birlikte yürüteceğiz. Bu proje vesilesiyle 22 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın temsil ettiği milli iradenin kayıtsız şartsız bir şekilde yanında duran emektarlarımıza ahde vefa görevimizi yerine getireceğiz inşallah” açıklamasında bulundu.

G Ey Y S Og W0 A E Dokv

4 ana başlık altında çalışmalar

Emeklilerin ekonomik refahı, sosyal refahı, çalışma yaşamı ile ilgili kültürel miras ve kuşaklararası aktarım ve bilimsel faaliyetler olmak üzere 4 ana başlık altında gerçekleştirecek çalışmaya da değinen Işıkhan, şunları söyledi:

“2024 yılı boyunca emeklilere yönelik yapılacak çalışmalar, projeler ve programları tek tek hayata geçireceğiz. Bu süreçte proje ile emeklilerimize sağlanacak ayrıcalıklar, SGK bünyesindeki Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından koordine edilecek. Emeklilerimizin ekonomik ve sosyal hayatın içinde yararlanabilecekleri hizmetler için dinamik ve kullanışlı bir altyapı oluşturulacak. Emeklilerimizin lehine olacak projelerde kamu kurumlarının yanı sıra bankalarla, özel şirketlerle de protokoller yapacağız. Program kapsamında emeklilerimize konaklamadan ulaşıma, gıdadan giyime, sağlığa, sosyal ve eğitim faaliyetlerine kadar birçok hizmette ayrıcalık, öncelik, indirim gibi uygulamaların yapılması sağlanacak. Bilimsel çalışmalar, buluşmalar, aktiviteler gerçekleştireceğiz. Bugün gerçekleştireceğimiz çalıştayda emeklilerimizin hayatlarına etki edecek birçok konuyu, öneriyi ele alacağız, değerlendireceğiz.”

Işıkhan, sunulacak sosyal imkanlarla vatandaşların emeklilik dönemlerini daha aktif, sağlıklı ve başarılı bir şekilde yaşlanarak sürdürmelerine katkı sağlamış olmayı hedeflediklerini söyledi.