Saç Ekiminden Sonraki Süreç Nasıl İşler?

Saç Ekiminden Sonraki Süreç Nasıl İşler

Saç ekiminde başarının ve istenen sonuçları almanın en önemli ayağı saç ekimi sonrası süreçtir.

Saç ekiminde başarının ve istenen sonuçları almanın en önemli ayağı saç ekimi sonrası süreçtir. Saç ekiminden sonra sizi neler bekliyor Dr. Yetkin Bayer cevaplıyor.

Saç bölgesinde ortaya çıkan seyrelmeler karşısında istemediğiniz bir görüntü oluştuğu için saç ekimi sayesinde bu süreci tersine çevirebilirsiniz. Saç ekimi ile birlikte saç seyrelmesi problemlerine karşı en etkili ve kalıcı tedavi seçeneğidir. Saç ekimi sonrası süreç çok önemlidir. İstediğiniz sonuçların ortaya çıkması ve kısa süre içinde iyileşmek için sizlere burada saç ekiminden sonraki süreçten bahsedeceğim.

Saç ekiminden sonra süreç benzer olsa da aslında her hastanın süreci farklı olarak ilerler. Çünkü her hastada iyileşme süresi, süreci ve ortaya çıkan komplikasyonlar farklı olacaktır. Bu nedenle de saç ekiminden sonra süreci iyi takip etmek gerekir.

Saç ekimi sonrası belirli bir süre iyileşme süreci vardır. Çünkü saç bölgesi hassas bir bölge olduğu için burada bazı beklentilerin ortaya çıkması için kafa derisinde ve donör bölgede  bir iyileşme süreci geçmelidir.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi sonrası süreç için iyileşme süreci kişiye göre değişir. Bu süreçte iyileşme süreci toplamda 8-10 ay kadar sürer. Saç ekiminden sonra saçlı deride kabuklanma ve kızarma gibi birçok risk ortaya çıkar. Kabukların dökülmesi için belirli bir süre geçmesi gerekir. Bu süreçler her saç ekimi yaptıran hastanın geçirdiği standart bir süreçtir. Saç ekiminden sonra ekilen saçların tekrar çıkması ve ortaya çıkan sonucun başarısının görülmesi için 1 yıl beklemeniz çok doğaldır.

Saç ekiminden sonra öncelikle donör bölgeden alınan greftler sebebiyle ciltte kızarıklık şikayeti çok yaygındır. Aynı zamanda bölgede belirli bir iyileşme süreci aşamalarından biri de kabuklanma olacaktır. Bu bölgede kabuklar 15-20 gün gibi bir sürede dökülüyor. Tabii kabuklanmanın geçiş süreci hastanın dikkat etme durumuna göre değişiklik gösteriyor.

Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme Süreci

Saç ekiminden sonra her hastada şok dökülme süreci isimli bir süreç var. Saçlarda iyileşme süreci içinde kabuklar belirli bir süre sonra dökülür. Kabuklar döküldükten sonra 1-3 ay arasında saçlar şok dökülme evresinden de geçer. Bu süreçte saçlarınızda ekimi yapılan bölgede cilt üstünde kalan kısımlar dökülür.

Şok dökülme süreci genellikle hastalar telaşlandırsa da bu iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Şok dökülme sürecinde saç kökleri dökülür ve dipte kalan yeni saç kökleri üretilmeye başlar. Şok dökülmede sadece görünen kısım dökülür. Köklerde hiçbir değişim olmaz. Saç kökleri aynı şekilde daha güçlü bir şekilde çıkmaya başlar.

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç ekimi sonrası süreç içinde dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Bu süreçte ne kadar dikkat ederseniz operasyonun başarısı o kadar yüksek olur ve iyileşme süreci o oranda kısa geçer. Sizin için bu süreçte nelere dikkat etmeniz gerektiğine bir bakalım;
Saç Ekimi Sonrası İlk 3 Günlük Süreç

 • Bu süreçte ağır fiziksel aktiviteleri hiçbir şekilde yerine getirmeyin.
 • Saç ekiminden sonra stresli bir yaşam olursa başarı olmaz.
 • Saç ekimi yapıldığında ilk birkaç gün sigara, kahve, çay ve alkol tüketimine mutlaka ara vermeniz gerekiyor.
 • Doktorunuzun belirttiği süre boyunca yıkanmaması saç köklerinin yerleşmesi sürecinde çok önemlidir.
 • Uyurken saç ektirdiğiniz bölgeye yatmayın.
 • Saç kökleri fiziksel darbelere karşı korunmalı ve burada sert bir kaşıma yaparak saç köklerine zarar verilmemelidir.
 • Saçlı deri bu süre içinde direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Bu durum kabuklanma sürecinin iyileşmesini yavaşlatabilir.

Saç Ekimi Sonrası İlk 15 Günlük Süreç

 • Enfeksiyon riskine karşı belirli bir süre havuz ve denizden uzak durmanız gerekiyor.
 • Bu süreçte sıcak ve soğuk su ile duş almamalısınız. Duş almak için ılık suyu tercih etmeniz gerekiyor.
 • Saç ekimi olan bölge güneş ışıklarından ve yağmurdan korunacak şekilde hareket etmelisiniz.
 • Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak almalısınız. Bu süreçte ilaçlar özel solüsyonlar ve farklı ağrı kesici ilaçlar olabilir.
 • Bu süreç içinde saçlı derinin sürekli nemli tutulması gerekiyor. Nem oranında eksilme olması durumunda dökülme süresi uzayacaktır.

Saç ekimi sonrası süreç her hastada benzer aşamalarla kişiye özel olarak değişiyor.