Muğla genelinde okul bahçelerinde oluşturulan ‘Oyun, spor, eğitim ve sosyokültürel’ alanlar sayesinde, öğrenciler hem eğleniyor, hem de spordan sanata birden fazla alanda destekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığının yeni eğitim öğretim yılında başlatmış olduğu uygulama doğrultusunda Muğla’da tüm okullarda oluşturulmaya başlanan oyun alanları ile okul bahçeleri renkleniyor.

Geleneksel çocuk oyunları alanları oluşturuluyor

Öğrencilerin ders aralarında, teneffüslerde ve beden eğitimi derslerinde akranlarıyla birlikte dolu dolu zaman geçirme imkânı buldukları okul bahçelerinde sek sek, köşe kapmaca, tombik, yağ satarım bal satarım, körebe gibi geleneksel oyun alanları oluşturuluyor. Çocuklar rengârenk çizilen oyun sahalarında hem unutulmaya yüz tutmuş olan geleneksel oyunlarla tanışıyor, hem dijital bağımlılıktan uzak bir şekilde akranlarıyla gönüllerince vakit geçiriyor hem de fiziksel aktivite gerçekleştirme imkânı buluyorlar. Çocuklar, okul ve diğer eğitim araçlarından edindiği bilgilerin yanında okul bahçesinde yaşayarak, oynayarak deneyimler elde ediyorlar.

Öğrenciler okul bahçesinde sosyalleşiyor

Okul bahçelerine zil çaldığında öğrencilerin heyecanla koştuğu, geleneksel çocuk oyunlarının yansıtıldığı oyun alanları kurduklarını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, “Okul bahçeleri öğrencilerin zihinsel, bedensel ve ruhsal gelişmelerinde etkin rol oynuyor. Öğrencilerin arkadaşlarıyla oyunlar oynayarak sosyalleşmesi ve fiziksel aktiviteler ile sağlıklı bireyler olarak yetişmesi için okul bahçelerinde oluşturduğumuz oyun alanlarını çocuklarımızın eğitim öğretim sürecinin dışında sosyal etkinliklerde bulunmaları açısından da çok önemsiyoruz. Birçok okulumuzda, okul bahçelerine oyun alanları kurduk ve kurmaya devam ediyoruz.” dedi.

Öğrenciler güne fiziksel aktivite ile başlıyor

Sağlıklı bir toplum için, sağlıklı bireyler yetiştirmek adına çocukların fiziksel aktivitelerde bulunmaları ve arkadaşlarıyla sosyal ilişkiler kurmalarını önemsediklerini dile getiren İl Müdürü Emre Çay, bu sebeple çocukların okullarda sabah ders başlamadan 15- 20 dakika fiziksel aktivite yaptıklarını söyledi.