Sağlıklı ve estetik bir gülümsemeye sahip olmak isteyen bireyler farklı diş hekimliği prosedürleri sayesinde istedikleri görünüme kavuşabilir. Buna bağlı olarak kanal tedavisi İstanbul ve zirkonyum İstanbul gibi farklı internet aramaları yapan bireylerin sayısında bir artış olduğu görülebilir. Mosdent alanında uzman ve deneyimli diş hekimlerinden oluşan kadrosu ile kanal tedavisi, zirkonyum kaplama ve diğer pek çok farklı diş hekimliği prosedürü arasından hasta özelinde en uygun tedavileri belirler, başarılı uygulamalara imza atar.

Kanal Tedavisi Nedir? Neden Uygulanır?

Ciddi düzeyde çürüyen ya da enfekte olan bir dişi kurtarmak ya da onarmak için en sık kullanılan yöntem kanal tedavisidir. Diş dıştan içe doğru mine, dentin ve pulpa olmak üzere 3 farklı tabakadan oluşur. Dişin merkezinde bulunan doğal boşluk kök kanalı olarak adlandırılır. Pulpa kök kanalının içinde yer alan, dişi besleyen kan damarları ve sinirler açısından zengin bir yumuşak dokudur.

Dişin sinir dokusu ya da pulpası hasar gördüğünde, burada bakteriler çoğalmaya başlar. Bunun sonucunda apse ya da enfeksiyon oluşabilir. Enfeksiyon ya da enflamasyon pulpa tabakasına ilerlediğinde ise dişin pulpa tabakasının temizlenmesi ve yeniden doldurulması gerekir. Pulpa ve içindeki sinirler alınsa dahi diş temel işlevini yerine getirebilir.

Diş siniri çürüme, darbe, travma ya da herhangi bir başka sebeple zarar gördüğünde; vücut canlı olmayan siniri yabancı bir materyal olarak kabul eder ve iltihap oluşturur. Sinirin çıkarılıp dolgu materyaliyle boşluk kalmayacak şekilde doldurulması kanal tedavisi olarak adlandırılır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisinin kaç seansta tamamlanacağı dişte oluşan çürüğe bağlı olarak değişebilir. Kanal tedavisi yapılmadan önce röntgen çekilir. Röntgen sayesinde kök kanallarının nasıl olduğu ve ürün dişin çevresine bir kemik enfeksiyonu bulunup bulunmadığı tespit edilebilir. Daha sonra lokal anestezi yapılır. Lokal anesteziye bağlı olarak diş ve çevresindeki sinirler uyuştuğundan hasta tedavi sırasında acı ya da ağrı hissetmez.

Hem diş hem çevresindeki sinirler uyuştuktan sonra dişin çevresindeki alana su geçirmez bir madde konulur. Bu sayede dişin ve çevresinin ıslanması önlenebilir. Daha sonra dişin içerisinde enfeksiyon oluşan yere ulaşmak ve bölgeyi tedavi edebilmek için dişe delik açılır. Delikten giren bir alet yardımıyla dişin içinde oluşan enfeksiyon ve bakteriler temizlenir. Dişin içindeki sinir dokusu alınarak kanal tedavisinin uygulanması için dişe açılmış olan delik törpü gibi bir yapısı olan bir alet kullanılarak genişletilir. Kanal eğeleme olarak adlandırılan bu işlem dişe hiçbir zarar vermez. Üstelik dişte sinir bulunmadığı için acı hissedilmesi de söz konusu değildir.

İstanbul'da Hayır Lokması ve Lokmacı Geleneği İstanbul'da Hayır Lokması ve Lokmacı Geleneği

Tedavi sırasında belirli aralıklarla su ve sodyum hipoklorit bileşenleri dökülerek ağızda kalan parçalar temizlenir, ağızda kalıntı oluşması önlenir. Kanal tedavisi tamamlanınca, dişe açılmış delik kauçuk bileşiği kullanılarak kapatılır. Böylece dişin güçlü yapısını koruması ve deliğin içine bakteri dolmasının önlenmesi mümkün olur.

Dişteki deliği kapatmadan önce deliğinin içinin kuru olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca kanalın derinliği ölçülmelidir. Deliğe yerleştirilen kauçuk madde delikten taştığı durumda fazla kısımlar kesilir. Kauçuk madde kanalın ana deliğini kapatsa da, içeri girecek sızıntıları engelleyemeyebilir. Bu yüzden deliğin kapatılması için çeşitli karışımlarla sağlamlaştırılır. Kanal tedavisi tamamlandıktan sonra dişteki çürüğe dolgu yapılır. Bu işlemle birlikte kanal tedavisinin kalıcılığı ve sağlamlığı desteklenir.

Çoğu hastanın aklındaki soru “kanal tedavisi acıtır mı” dır. Ancak kanal tedavisi lokal anestezi altında uygulandığı için hasta acı ya da ağrı hissetmez.

Sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz. https://www.mosdent.com.tr/