Michigan Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Enstitüsü tarafından hazırlanan Sağlık ve Emeklilik Çalışması'nın (HRS) verilerinin kullanıldığı araştırmanın ilk aşamasında, hiç felç geçirmemiş 50 yaş ve üzeri 12 bin 161 kişiye, yalnızlık düzeylerini ölçmeye yönelik sorular sorulmuş oldu.

Uzmanından sağlıklı kilo verme önerileri Uzmanından sağlıklı kilo verme önerileri

Uzun Sureli Yalnizlik Bakin Nelere Yol Aciyor-1
Araştırmanın ikinci aşamasında devam eden 8 bin 936 kişiye 4 yıl sonra da aynı sorular sorulurken katılımcıların söz konusu dönemde felç geçirip geçirmediklerine dair verilerhazırlandı. Yalnızlık düzeyleri bakımından katılımcıları 4 gruba ayıran araştırmacılar, bu gruplardaki yaşlılardan son dört yılda felç geçirenlere ilişkin verilerinin karşılaştırması yapıldı. Araştırmacılar, yaşadıkları uzun süreli yalnızlık seebiyle "kronik yalnızlık hissi yaşayanlar" grubunda yer alanların, yalnızlık düzeyi düşük olanlara oranla felç geçirmiş olma oranının yüzde 56 daha yüksek olduğunu ortaya koymuş oldu

Uzun Sureli Yalnizlik Bakin Nelere Yol Aciyor-2
Bu bulgular ışığında, yalnızlığın felç üzerindeki etkilerinin uzun vadede ortaya çıkabileceğini dile getiren araştırmacılar, uzun süreli yalnızlığın yaşlılarda "felç geçirme ihtimalini artıran bir risk faktörü" olabileceğini önemle altını çizdi.