İnşaat sektörü yavaşlamaya devam ediyor. THBB'nin 2024 Mayıs Raporu, inşaat faaliyetlerindeki gerilemeyi ve sektörün geleceğine dair endişeleri gözler önüne seriyor.

Hazır Beton Endeksi: Sektörün Nabzı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay yayınladığı "Hazır Beton Endeksi" ile inşaat sektörü ve bağlantılı sektörlerdeki mevcut durumu ve gelecekteki beklentileri ortaya koymaktadır. 2024 Mayıs Ayı Raporu, inşaat sektöründeki yavaşlamayı ve gelecekteki olası gelişmeleri detaylı bir şekilde analiz etmektedir.

Grafik2

Faaliyet Endeksi Geriliyor

2024 Mayıs Ayı Raporu'na göre, Faaliyet Endeksi’nin geçen yıla kıyasla gerilemiş olması dikkat çekiyor. Nisan ayında eşik değerin altına düşen Faaliyet Endeksi, mayıs ayında yeniden pozitif tarafa geçse de, bu toparlanma endeksin geçen yıla kıyasla gerilemesini engelleyememiştir. Beklenti ve Güven Endeksleri de düşük kalmaya devam etmektedir.

Beklenti ve Güven Endeksi’nde Düşüş

Beklenti ve Güven Endeksleri, mayıs ayında bir önceki aya göre yükselmiş görünse de, eşik değerin altında kalmayı sürdürmektedir. Bu durum, Faaliyet Endeksi’nin önümüzdeki dönemde artış trendine giremeyeceğine işaret etmektedir. Raporda, tüm endekslerdeki gerilemenin Birleşik Beton Endeksi'ni de olumsuz etkilediği belirtilmektedir.

Grafik1

Sektörel Değerlendirmeler ve Gelecek Beklentileri

THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, nisan ayında ipotekli konut satışlarındaki %67,5’lik azalmanın, mayıs ayında %64 olarak devam ettiğini belirtmiştir. Mayıs ayında kredi faizlerinin düşmesine rağmen, %60’ın üzerinde seyreden faiz oranları konut sektöründe hareketliliği engellemektedir. Ekonomi yönetimi tarafından uygulanan sıkı enflasyon politikası, yılın geri kalanında faiz indirim beklentisini ortadan kaldırmaktadır.

Hazır Beton Endeksi Nedir?

Hazır Beton Endeksi, Türkiye genelinde her ay hazır beton üreticileri ile gerçekleştirilen anketler sonucu oluşturulmaktadır. Endeksler, firmaların faaliyetleri, güven seviyeleri ve gelecek beklentileri hakkında bilgi vermektedir. 100’ün üzerinde bir endeks değeri, faaliyetlerin veya beklentilerin olumlu yönde geliştiğini göstermektedir.

Arabası Olan Tüm Emeklileri İlgilendiriyor! Artık Tamamen Ücretsiz Oldu Arabası Olan Tüm Emeklileri İlgilendiriyor! Artık Tamamen Ücretsiz Oldu

Türkiye Hazır Beton Birliği Hakkında

1988 yılında kurulan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), güvenli ve dayanıklı yapıların inşası için standartlara uygun beton üretimini teşvik etmektedir. THBB, Avrupa Hazır Beton Birliği ve Beton Sürdürülebilirlik Konseyi üyesidir. Üyelerinin kalite standartlarına uygun üretim yapması, sürekli denetimlere tabi tutulması ve yasal ve etik kriterleri eksiksiz yerine getirmesi zorunludur.