n

n

n Onun adı telaffuz edildiğinde, tanıyanların yüzlerinde kendiliğinden bir tebessüm oluşur.

n

n

n

n Ele avuca sığmayan, zeki, pes etmeyi kabullenmeyen, iletişimi üst seviyede tutan, yenilikçi bir yaşam tarzını benimsemiştir Erol Acer.

n

n

n

n Babasının memuriyeti nedeniyle bulunduğu Samsun’u; zaman zaman ayrılıklar yaşasa da memleket kabul etmiş, yerleşmiş.

n

n

n

n Uzun zamandan bu yana biraraya gelememiştik. Bir toplantı vesilesi ile fırsat yaratarak işyerine geçtik. İşyerinin girişinde bizi iki adet bilgisayar kontrollü elektronik çip montaj ve boyutlandırma makinesi karşılıyordu. Yeterli fiziki alan olmadığından danışma masası arkasına yerleştirdiği makineleri, binada 380 volt akım bağlantısı olmadığından üretime de alamamış Erol ACER.

n

n

n

n Şaka gibi.

n

n

n

n 1984 yılında girdiği “İşitme Cihazları” sektöründe günümüzde LORECa® markası adı altında üretim ve satış yapıyor.

n

n

n

n 2011 yılında küresel firmalar OEM ve OBL ile ortak yatırım anlaşması imzalayan Erol ACER, günümüzde ürettiği ürünleri Afrika, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerine ihraç ediyor.

n

n

n

n İşitme cihazı üretiminde Türkiye’de faaliyet gösteren ikinci firma olan LORECa® , Türk Patent Enstitüsü tarafından patentlenen, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan sosyal sorumluluk projesine yoğunlaşmış durumda.

n

n

n

n Proje kapsamında LORECa® tarafından üretimi yapılan “Self Servis İşitme Test Cihazları” kamuya açık alanlara, AVM’lere yerleştirilerek 1 TL karşılığında hizmete sunulacak. Oluşturulan kaynak ile alım gücü olmayan işitme kaybı yaşayan vatandaşlarımızın tedavileri sağlanacak ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği’ne katkı sağlanacak.

n

n

n

n Proje kapsamında Vodofone ve Mediamarkt gibi firmalarla görüşmelere devam ediyorlar.

n

n

n

n Küresel firmaların tekelinde olan bir sektörde üretim yapmayı seçen Erol ACER’e mevcut zincirin bir parçası olmayı neden denemediğini sorduğumda tebessüm ediyor.

n

n

n

n Zira, rakipleri gerçekten çok ama çok güçlü.

n

n

n

n Sektörde deyim yerindeyse gerilla mücadelesi veriyor.

n

n

n

n Sorularımdan bunalmış olacak ki konuyu değiştiriyor, çocuklarının eğitimini Çin’de yaptırmak istediğini belirtiyor.

n

n

n

n Zordur Samsun’da, Türkiye’de üretim yapmak değerli okurlar.

n

n

n

n Ne vatandaşımız ne de kurumlarımız itibar etmez yerli üreticiye. Yabancıya tanıdıkları krediyi size açmazlar. Toleranslı yaklaşımları unutun. Eksiklikleriniz, yanlışlarınız yüzünüze vurulduğu gibi kimse çıkıp da yapılması gerekeni size anlatmaz. Kendi memleketinizde, kendi vatanınızda mülteci gibi hissedersiniz kendinizi.

n

n

n

n Dünyanın dört bir tarafına ihracat yapsanız da kendi memleketinize, kendi ülkenize ürün satamazsınız/sattırmazlar.

n

n

n

n Çok yorarlar sizi. Bunlar kimi zaman sürekli değişen mevzuat olur, kimi zaman vergilendirme olur, kimi zaman genç nüfusun emsallerine göre yoğun olduğu ülkemizde nitelikli personel temin edememek olur.

n

n

n

n Üretim yapacak yer bulamamak, yüksek finansman maliyetleri ve üreticinin kredilendirilmesindeki zorlukları ise kanıksadık artık.

n

n

n

n Samsunlu üreticimiz Süleyman SALUR’un ürettiği ürünü mevzuat kapsamına aldırabilmek için yıllardır verdiği mücadeleyi bir dinleyin, bir okuyun o zaman ne demek istediğimi anlayacaksınız değerli okurlar.

n

n

n

n Onlar bizim üreten yüzlerimiz, katma değeri de istihdamı da onlar sağlıyor yardım edelim, gelişimlerine katkı koyamasak da engel olmayalım diyen olmaz.

n

n

n

n Her şeye rağmen onlar durmuyor, üretmeye gayret ediyor.

n

n

n

n Yazının etkisinde kalıp LORECa®’yı ziyaret etmek isterseniz eğer sakın gitmeyin. Zira, göreceğiniz işyeri sizleri yanıltabilir, şaşırabilirsiniz.

n

n

n

n

n

n Sağlıcakla

n

n Kadir GÜRKAN

n

n

n

n

n

n

n

order abortion pill abortion pill where can i buy abortion pills